Francúzska spoločnosť Ubisoft po najnovšom používa nástroj Commit Assistant na to, aby odhalila chyby v herných kódoch. Tento program za pomoci umelej inteligencie dokáže označiť chybu ešte pred tým, než ju programátor urobí.

Keď Ubisoft predstavuje novú videohru, fanúšikovia sa tešia a zároveň očakávajú, že jeden z hlavných vydavateľov je natoľko dobrý, aby hra bežala bez akýchkoľvek chýb. Odstraňovanie chýb z herných kódov je však veľmi zdĺhavé a náročné. Umelá inteligencia má v tomto prípade ušetriť programátorom až 20 % ich času. Ubisoft totiž tvrdí, že ich Commit Assistant dokáže presne odhaliť  6 z 10 chýb.

Umelá inteligencia bude predpovedať chyby vývojárov

Spoločnosť do ich programu Commit Assistant natlačila približne 10 rokov kódovania z celej knižnice softvéru od Ubisoftu. Umelá inteligencia neskôr analyzovala, kde vývojári urobili predošlé chyby a taktiež, ako boli tieto chyby v kódovaní opravené. Presne tento typ strojového učenia sa dokázal program naučiť čím programátorov chráni pred zopakovaním rovnakej chyby.

Aj keď je práve tento program vybavený na nachádzanie chýb vo videohrách, jeho koncept môže byť využitý pre rôzne druhy softvérových projektov. Commit Assistant bol vytvorený v spolupráci s univerzitou Concordia. Tá čoskoro zverejní akademické práce o základnej metodológii, ktorá by mohla pomôcť iným vývojárom softvérov využívať rovnaký typ strojového učenia, a tak zjednodušiť proces kódovania.

Multimiliardová spoločnosť ako Ubisoft s tým nemala žiaden problém. Ak máte dostatok informácií pre vytrénovanie umelej inteligencie k predpovedaniu chýb, nie je sa čoho obávať. Menšie vývojárske spoločnosti by však nemuseli dosiahnuť rovnaké výsledky.