AKTUÁLNE: S náramkom Xiaomi Mi Band 4 s NFC sa bude dať platiť aj v Európe

Najskôr v Rusku.

2
NFC
Foto: mi.com/ru

Inteligentný športový náramok Xiaomi Mi Band 4 bol predstavený minulý rok v júni, pričom ho výrobca nezabudol vybaviť ani NFC čipom, ktorý slúži pre bezkontaktné platenie v obchodoch a v MHD.

NFC v náramku Xiaomi Mi Band 4 však fungovalo len v domovskej krajine výrobcu, v Číne. Podľa portálu tizen.help sa to však mení. Xiaomi sprístupní mobilné platby aj pre iné oblasti sveta, hlavne teda pre Európu.

Xiaomi Mi Band 4 s NFC čipom sa začne predávať 16. júna najskôr v Rusku. Postupne by mal prísť na trh aj do ďalších európskych krajín, aj keď bližší časový rámec zverejnený nebol.

Xiaomi Mi Band 4 sa v Európe predáva pod pozmeneným označením Mi Smart Band 4. Foto: mi.com/ru

Xiaomi Mi Band 4 s NFC si bude zo začiatku rozumieť s platobnými kartami Mastercard. Špekuluje sa aj o Vise a službách Google Pay a PayPal, ktoré by mohli byť dostupné neskôr. Okrem platenia v obchodoch náramok zvládne aj platenie vo verejnej doprave.

Foto: mi.com/ru

Tá funguje napríklad v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Švajčiarsku, Turecku, v Spojenom kráľovstve a vo Francúzsku. Náramok Mi Band 4 s NFC stojí viac. Cena stúpla približne o 30 percent, aspoň čo sa ruského trhu týka (4000 rubľov, po prepočte asi 50 eur).

Xiaomi Mi Band 5

Podpora bezkontaktných platieb s náramkom Mi Band 4 v Európe je určité vítaná. Na druhú stranu, Xiaomi 11. júna predstaví novú generáciu náramku Mi Band 5, ktorá bude mať väčší displej, viac funkcií a taktiež NFC s celosvetovou podporou mobilných platieb.

Oplatí sa teda skôr počkať na novú generáciu náramku, aj keď bude o niečo drahšia. Rozdiel v cene by nemal byť veľký.

Otázkou zostáva, či bude možné platobné služby aktivovať v náramku Mi Band 4 s NFC, ktorý si mohol niekto nechať doručiť priamo z Číny. Teoreticky by to mohla vyriešiť softvérová aktualizácia.