RECENZIA Xiaomi Mi Band 4: Kráľ fitness náramkov sa vrátil!

Xiaomi Mi Band 4 je najdrahším Mi Band-om doteraz. Na Slovensku sa predáva za ceny od 40 € do 50 €, zo zahraničia ho kúpite aj za 30 €.

Xiaomi Mi Band 4 je najdrahším Mi Band-om doteraz. Na Slovensku sa predáva za ceny od 40 € do 50 €, zo zahraničia ho kúpite aj za 30 €. V porovnaní s predchádzajúcou verziou však ide len o malý cenový skok, ktorý je však veľmi dobre opodstatnený.

Mi Band 4 už tradične ponúkne monitorovanie rýchlosti tepu a niekoľko režimov pre cvičenie, ktoré tentokrát dokonca zahŕňajú aj plávanie. To je v tejto cenovej kategórii relatívne nezvyčajné.

TIP: Pri objednaní použite kupón BAND4EU

Xiaomi má s maličkým náramkom Mi Band obrovské skúsenosti. Aj napriek jeho označeniu ide v skutočnosti o jeho 5. generáciu. Xiaomi to celé odštartoval Xiaomi Mi Band, ktorý stál len niečo vyše 20 € a ponúkal základné sledovanie aktivity. Neskôr prišiel Mi Band 1S, ktorý už bol vybavený senzorom pre meranie rýchlosti tepu. Mi Band 2 ponúkol OLED panel so základnými notifikáciami, no a Mi Band 3 poriadnu odolnosť voči vode, väčší displej a vylepšený systém notifikácií.

Xiaomi Mi Band 4: Konštrukcia a dizajn

Xiaomi Mi Band 4 je teda piatou generáciou, ktorá kvalitu posúva ešte o stupienok vyššie. Záujemcovia sa môžu tešiť na 0,95-palcový farebný OLED displej (predtým len 0,78-palcový) s rozlíšením 120 x 240 pixelov. Vďaka týmto zmenám je displej až o 40 % väčší, pričom hmotnosť samotného náramku takmer vôbec nenarástla – má 22 gramov.

Xiaomi Mi Band 4 pochopiteľne disponuje odolnosťou voči vode do 5 ATM, novými režimami sledovania aktivity (hlavne plávanie), trojosovým akcelerometrom, trojosovým gyroskopom a ďalšími funkciami.

Pri plávaní ešte chvíľu ostanem. Aj napriek tomu, že nepatrím medzi vášnivých plavcov, viem, že Mi Band 4 po novom dokáže rozoznať jednotlivé zábery, ktoré počas plávania počíta. Na základe toho vie prepočítať, koľko kalórií ste spálili a akú vzdialenosť ste preplávali. Na výpočet využíva skóre SWOLF. Skóre SWOLF predstavuje súčet času, za ktorý preplávate jednu dĺžku bazénu a počtu záberov v rámci danej dĺžky. Napríklad 30 sekúnd plus 15 záberov sa rovná skóre SWOLF vo výške 45 bodov. Hodnota SWOLF meria efektívnosť plávania a, podobne ako pri golfe, nižšie skóre je lepšie.

Prítomný je samozrejme aj spomínaný senzor pre meranie rýchlosti tepu, ktorý sa do Mi Bandu dostal už pri verzii 1S. Tentokrát však senzor pri aktivite meria tep v kratších intervaloch, pričom mimo športovej aktivity si môžete interval merania upraviť v aplikácii. Mi Band 4 taktiež dokáže upozorniť na príliš vysoký tep pri aktivite alebo mimo nej. Po detekcii takéhoto stavu vás na daný stav upozorní vibrovaním.

Presnejšie a častejšie meranie tepu sa taktiež pretavilo aj k dokonalejšiemu sledovaniu spánku. Mi Band 4 tak presnejšie dokáže zmerať časové úseky, v ktorých spíte hlboko a v ktorých naopak preukazujete známky ľahkého spánku.

Xiaomi Mi Band 4: Skúsenosti

Ak by som mal Mi Band 4 zaradiť medzi smart hodinky a smart náramok, asi by som na sekundu zaváhal. Skôr sa síce podobá na smart náramok, no má aj črty inteligentných hodiniek. Náramok samozrejme zobrazuje čas, ktorý je na väčšom 0,95-palcovom displeji pekne viditeľný, no nie je to úplne ono.

Mi Band 4 má jednoduché používateľské rozhranie založené na swipovaní, pričom krokom späť je takmer vždy stlačenie kapacitného tlačidla pod displejom. V základnom nastavení máte rýchly prístup k času, počtu prejdených krokov alebo ku rozšírenému pohľadu na počet krokov, prejdenú vzdialenosť a počet spálených kalórií.

Keď už sme pri displeji, musím sa venovať aj otázke, ktorú mi kládlo viacero ľudí. Mi Band totiž všeobecne nebol úplne ideálnym partnerom na priamom slnku a sčasti sa situácia nemení. Jeho OLED panel síce dokáže vyvinúť jas až 450 nitov, no to je pri 100 % nastavení jasu, ktorý, ako by ste asi čakali, spotrebováva najviac energie.

Mi Band 4 prichádza nastavený na približne 60 % jasu, čo je ideálna hodnota pri používaní vnútri, resp. pri polooblačnom počasí. Pri priamom slnku budete musieť siahnuť po vyššom jase, pri ktorom však buďte pripravení na nižšiu výdrž.

Veľmi milo som však bol prekvapený z toho, že na Mi Band 4 takmer vôbec neostávali odtlačky prstov. Ak aj nejaké ostali, veľmi rýchlo sa dali zotrieť a displej tak vyzeral úplne čisto. V tomto smere som viac ako spokojný.

Xiaomi Mi Band 4: Notifikácie a ďalšie funkcie

Xiaomi Mi Band 4 dokáže zobrazovať notifikácie priamo z telefónu, no je to taký horkosladký príbeh. Celý systém prešiel výrazným vylepšením, no vzhľadom na fyzickú veľkosť náramku je aj napriek tomu dosť obmedzený. Pri emailoch sa na displej vedľa seba nezmestí viac ako desať písmen a aj tie sú tak malé, že niektorí ľudia s ich prečítaním môžu mať problém. V nastaveniach sa pritom veľkosť písma zmeniť nedá.

Aj napriek tomu je veľmi príjemné pozrieť sa na typ notifikácie aj bez vytiahnutia telefónu z vrecka. Ak mi príde nezmyselný email, ihneď to vidím. Ak zas notifikácia z WhatsAppu, taktiež.

Mi Band 4 si hravo spárujete aj s inými aplikáciami, než len s Mi Fit. Ja som to vyskúšal napríklad s aplikáciou Google Fit, ktorá mi sedí podstatne viac a všetko fungovalo absolútne bez záseku.

Na Mi Band 4 prichádzajú postupne aktualizácie, ktoré ho ešte viac vylepšujú. Jednou z nevýhod môže byť chýbajúca slovenčina, no aj to sa dá vyriešiť. Stačí nainštalovať jednu platenú aplikáciu (Tools & Mi Band – ak by ste chceli návod, dajte mi vedieť) a je to.

Nový fitness náramok od Xiaomi dokáže na jedno nabitie vydržať fungovať približne 20-25 dní podľa toho, ako veľmi sa trápite s cvičením. Hovorím tu samozrejme o verzii bez NFC, keďže k dispozícii som mal len tú. Keď sa však vybije, nabijete ho veľmi rýchlo, aj keď, opäť vlastnou nabíjačkou od Xiaomi, ktorá je skutočne malinká. Dá sa preto veľmi ľahko stratiť a práca s ňou nie je úplne ideálna. Bol by som napríklad rád, ak by sa Mi Band 4 konečne dal nabíjať aj bez toho, aby som „vajíčko“ musel vyberať z remienka.

Xiaomi Mi Band 4: Oplatí sa?

Xiaomi Mi Band 4 je pri cene, za akú sa predáva na Slovensku, resp. za akú sa dá kúpiť z Číny, takmer neporaziteľný. Ponúka dosť softvérových funkcií, kvalitnejší hardvér, farebný OLED displej a takmer mesačnú výdrž batérie. Ak máte Mi Band 3, už len kvôli tomu displeju sa oplatí investovať do novej štvorky. Do budúcna sa teším na vylepšený spôsob nabíjania, čo je asi jediné, čo mi momentálne na Mi Band-e vyslovene prekáža.

TIP: Pri objednaní použite kupón BAND4EU

Xiaomi Mi Band 4: Špecifikácia

Displej: 0,95“ farebný AMOLED, 120 x 240 pixelov, 450 nitov
Konštrukcia: Odolnosť voči vode do 5 ATM
Batéria: 135 mAh – až do 20 dní výdrže
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC (pri NFC verzii)
Váha: 22,1 gramu
Cena: Na Slovensku od 40 €

Total
37
Zdieľaní
Total
37
Zdieľať