DSC06182

RECENZIA HONOR MagicBook 14: Ideálny spoločník do kancelárie a na štúdium?

Výrobca HONOR, ktorého prioritou je produkcia cenovo dostupných zariadení pre mladých ľudí, sa okrem produkcie smartfónov pomaly dostáva aj do iných segmentov.

Výrobca HONOR, ktorého prioritou je produkcia cenovo dostupných zariadení pre mladých ľudí, sa okrem produkcie smartfónov pomaly dostáva aj do iných segmentov. V jeho portfóliu tak v súčasnosti nájdeme nielen spomínané smartfóny, ale aj smart hodinky, bezdrôtové slúchadlá či dokonca laptop. Práve jeden z laptopov, konkrétne HONOR MagicBook 14, sme mali možnosť v našej redakcii otestovať.

Cenová politika spoločnosti HONOR neobišla ani tento notebook. U nás na Slovensku ho možno dostať za cenu, ktorá neprevyšuje 599 EUR. Čo všetko však za túto cenu dostanete?

HONOR MagicBook 14: Dizajn

HONOR v prípade Magicbook 14 stavil na minimalizmus, ktorý sa naozaj vyplatil. Žiadne povrchové úpravy a rôzne prieduchy tu rozhodne nenájdete. Hliníkové šasi zdobí vkusný azúrovomodrý lem, ktorý dopĺňa logo HONOR v rovnakej farbe.

Spodná strana je okrem odvetrávania a reproduktorov s kvalitnou reprodukciou zvuku vybavená aj troma gumenými pásmi, ktoré zabezpečia stabilitu notebooku. Vďaka nim je tiež klávesnica v miernom uhle, aby bolo jej používanie komfortnejšie.

Na prvý menší problém som však narazila hneď pri jeho otváraní. Notebook nie je možné otvoriť jednou rukou, musíte si tou druhou pridržať spodnú časť s klávesnicou, inak sa bude otvárať spolu s vrchnou časťou. To samozrejme nie je koniec sveta, zvyknúť sa na to pochopiteľné dá, no vyváženie mohlo byť aspoň o niečo lepšie.

HONOR MagicBook 14 3

Dojem však zachránila klávesnica, ktorú tvoria matné a tiché klávesy. Zvyknúť si však budete musieť na americký layout, čo znamená, že rozloženie písmen s mäkčeňmi a dĺžňami a iných znakov tu nenájdete. Samozrejme, v dnešnej dobe, kedy už pracuje s počítačom a klávesnicou snáď každý, už hľadáme klávesy po pamäti, tí zručnejší sa na klávesnicu pri písaní ani nepozerajú. Aj vďaka tomu však klávesnica pôsobí veľmi minimalisticky a elegantne. Veľmi chválim umiestnenie tlačidla pre zapnutie a vypnutie mimo klávesnice, preto sa nestane, že si notebook pri práci omylom vypnete. Tlačidlo je tiež na rozdiel od ostatných kláves kruhového tvaru a má iný povrch. HONOR tiež ide s dobou a do hlavného tlačidla umiestnil snímač odtlačkov prsta. Šikovné.

Displej ohraničujú naozaj tenké rámiky, kde však neostalo miesto pre webkameru. Tú sa výrobca rozhodol umiestniť do pop-up klávesu, ktoré nájdete v strede medzi klávesami F6 a F7. Umiestnenie je však vzhľadom k funkcii naozaj nešťastné. Na jednu stranu vás spoľahlivo ochráni pred hackermi, no na stranu druhú budete účastníkom videokonferencie ukazovať nosné dierky a všetky brady (ak ich máte).

Behom práce na HONOR Magicbook 14 som si však všimla aj ďalšiu nevýhodu, ktorou je fakt, že sa notebook pri písaní na klávesnici hýbe. Nie, nejde o nerovný povrch, vyskúšali sme laptop položiť na rôzne povrchy, no na všetkých sa notebook pri stlačení pravého dolného a ľavého horného rohu kýval zo strany na stranu. Môže však ísť o chybný kus, ktorý sa zhodou náhod objavil práve u nás.

HONOR MagicBook 14 7

Po niekoľkých malých sklamaniach však prichádzajú na rad aj dobré správy. Výrobca HONOR sa rozhodol MagicBook 14 vybaviť nabíjacím portom v podobe zaužívaného USB-C, ktorý ma naozaj náramne potešil. Na cesty tak nemusíte nosiť niekoľko nabíjačiek, ale stačí jedna, ktorou okrem notebooku nabijete aj smartfón či bezdrôtové slúchadlá. Konektor sa nachádza na ľavej strane spolu s klasickým USB-A a HDMI 1.4 portom. Na opačnej strane nájdete ďalší USB-A port a vstup pre slúchadlá.

Externý monitor si však prostredníctvom USB-C nepripojíte, v tomto prípade sa budete musieť spoľahnúť na HDMI výstup.

HONOR MagicBook 14: Displej

HONOR stavil na matný, plne laminovaný FullView displej s uhlopriečkou 14″, čo napovedá aj samotný názov. Pri práci či pozeraní videí vás tak nebude otravovať žiadny odraz z okolia a vy sa budete môcť plne sústrediť na vizuálny zážitok vďaka rozlíšeniu 1920 x 1080 a vernej reprodukcii farieb. Displej tiež disponuje TÜV Rheinland certfikátom, ktorý ochráni vaše oči pred modrým svetlom. Displej je ohraničený tenkými rámikmi, ktoré majú len 4,8 mm. Na prvý pohľad to vyzerá naozaj krásne, no takéto riešenie so sebou prináša aj nevýhody v podobe nevhodného umiestnenia webkamery, ktoré som spomenula vyššie. Výrobcovia smartfónov umiestňujú webkamery kvôli tenkým rámikom priamo do displeja, výrezov či dokonca s vysúvacím riešením. Preto sa úprimne teším, keď tento trend zavíta aj do segmentu notebookov.

HONOR MagicBook 14 2

HONOR MagicBook 14: Hardvérová výbava a výkon

Mnou testovaný MagicBook 14 je vybavený procesorom AMD Ryzen 5 3500U. Niektoré modely síce ponúkajú aj mierne výkonnejší Ryzen 5 3700U, no veľký rozdiel vo výkone tam nebude. Všetky merania teda budú viac-menej rovnaké pri oboch modeloch.

Ryzen 5 3500U je zložený zo štyroch jadier/osem vlákien so základným taktom 2.2 GHz s boostom na 3.7 GHz. Jadrá sú postavené na Zen+ architektúre vyrobenej 12 nm výrobným procesom. Ide len o mierne vylepšenie pôvodnej Zen architektúry vyrábanej 14 nm procesom, preto sme pri testovaní neočakávali príliš vysoké výsledky.

AMD už medzičasom pripravila výrazne výkonnejšie procesory postavené na architektúre Zen2 (4000U), ktoré sa objavili napríklad v nami testovanom Asus Zephyrus G14. Vzhľadom na to, že Zen2 procesory sú vyrábané 7 nm výrobným procesom sú výrazne efektívnejšie a výkonnejšie.

Procesoru pomáha 8 GB operačnej pamäte RAM a vstavaný grafický čip Radeon RX Vega 8. Nejde preto o notebook, ktorý sa hodí na hranie hier. Tie menej náročné síce spustíte, no ani tak to nebude zážitok, ktorý by sme odporúčali.

Zlou správou je fakt, že RAM je k základnej doske pripevnená napevno a nedá sa rozšíriť. Pri výbere konfigurácie na to myslite, keďže toľko RAM, koľko notebook ponúka pri kúpe je aj toľko RAM, koľko mu ostane už navždy.

Inak je to pri úložisku. 256 GB NVMe disk sa dá relatívne ľahko vymeniť a navýšiť tak kapacitu.

HONOR MagicBook 14 6

Na notebooku sme už tradične spustili niekoľko benchmarkov. Vzhľadom na to, že nejde o herný notebook sme sa sústredili viac na výkon procesora, ktorý bude udávať tempo pri kancelárskych prácach.

Spustili sme Cinebench R15 päťkrát za sebou, aby notebook nemal šancu „vydýchnuť si“. Tento test je navrhnutý tak, aby odhalil nedostatky v chladení. Keď sa totiž notebook pri vyššom výkone zohreje, procesor sa automaticky podtaktuje, aby neprodukoval toľko tepla. Prejaví sa to hlavne na výkone, čo je viditeľné v tabuľke nižšie.

Cinebench R15

Testovacie koloSkóre
1.633
2.633
3.565
4.518
5.516

Po piatich po sebe idúcich testoch v Cinebench R15 klesol výkon o 20 %. Maximálna teplota pritom vystúpila na 76,8 stupňa Celzia a až potom začal notebook brzdiť.

Cinebench R20

Testovacie koloSkóre
1.1437
2.1291
3.1293
4.1123
5.1206

Pri Cinebench R20 môžeme sledovať podobné správanie. Keď teplota procesora dosiahla 77,5 stupňa Celzia, notebook obmedzil výkon procesora aby sa schladil, a to sa odrazilo na celkovom skóre. To nakoniec kleslo o takmer 22 %.

Len pre úplnosť sme spustili aj Geekbench, ktorý zmeral výkon grafického čipu. Ako sme očakávali, výsledky neoslnili, no na kancelársku prácu bohato stačia.

  • Geekbench: 853 (Single-core) | 3026 (Multi-core)
  • Geekbench (Compute): 9238 (OpenCL)

Výkon MagicBoook 14 a jeho chladenie je tak na takej úrovni, aby vás prípadné zvyšovanie teploty vo vnútri notebooku výrazne neobmedzovalo. Nutné je aj to, že okolie klávesnice a spodnej strany notebooku ostalo príjemne teplé na dotyk. Zariadenie vás preto nepopáli, čo sa, bohužiaľ, zvykne stávať pri niektorých herných notebookoch.

MagicBook14 chladenie

Zabezpečuje to inovatívne chladenie, ktoré spočíva v efektívnom dizajne lopatiek ventilátoru. Vďaka nim dokáže ventilátor odviesť až o 38 % viac tepla a zvýšiť prúdenie vzduchu, taktiež až o 38 %.

HONOR MagicBook 14: Prepojenie s telefónom

Ak ste fanúšikom značky HONOR a vlastníte od tohto výrobcu napríklad aj smartfón, bude pre vás tento laptop perfektnou voľbou. Spoločnosť totiž v rámci svojich zariadení vytvorila akýsi ekosystém, aby bola vaša práca či zábava jednoduchšia a pohodlnejšia.

Technológia HONOR Magic-link 2.0 sa postará o naozaj veľmi jednoduché a rýchle prepojenie vášho HONOR smartfónu a MagicBook 14. Stačí len svoj smartfón priložiť k laptopu a ihneď zdieľať súbory či obrazovku a ovládať ich prostredníctvom klávesnice a touchpadu/myši.

Táto funkcia je kompatibilná so zariadeniami HONOR alebo Huawei s podporou technológie NFC a s operačným systémom EMUI 10 a vyšším alebo Magic UI 3.0 a vyšším.

 

MagicBook14 Magic link

 

HONOR MagicBook 14: Verdikt

HONOR MagicBook 14 síce nepatrí medzi najšpičkovejšie stroje, no to sme vzhľadom na jeho relatívne nízku cenu 569 EUR (256 GB verzia) očakávali. Keďže sa spoločnosť HONOR sústredí najmä na výrobu cenovo dostupných zariadení pre mladých ľudí, bude tento laptop najvhodnejší pre študenta alebo na kancelársku prácu. S hraním hier vo voľnom čase však nepočítajte.

Ak sa teda obzeráte po cenovo dostupnom, no spoľahlivom a kvalitne prevedenom zariadení, HONOR MagicBook 14 si určite pridajte do zoznamu.

HONOR MagicBook 14 4

Total
3
Zdieľaní