apple macbook pro

Mac a MacBook čaká obrovská zmena: Apple nahradí Intel za vlastné ARM procesory

O tom, že Apple vymení procesory od Intelu za vlastné procesory postavené na architektúre ARM sa hovorí už dlho.

O tom, že Apple vymení procesory od Intelu za vlastné procesory postavené na architektúre ARM sa hovorí už dlho. Špekulácie sa môžu v realitu pretaviť už tento rok. Bloomberg totiž naznačuje, že Apple prechod z Intelu na ARM ohlási už počas tohtoročného podujatia WWDC 2020.

Projekt, ktorý Apple internete nazýva Kalamata, má spoločnosť predstaviť počas vývojárskej konferencie WWDC 2020 konajúcej sa od 22. júna. Prvé modely s vlastnými ARM procesormi sa na trh majú dostať až v roku 2021. Apple to robí preto, aby vývojárom poskytol dosť času na prispôsobenie svojich aplikácií, resp. programov.

Apple sa pre vlastné procesory rozhodol po tom, ako nebol spokojný s medziročným nárastom výkonu medzi jednotlivými procesormi od Intelu. Interné testy Apple zároveň mali ukázať, že vlastné ARM procesory pre Mac prinášajú viac výkonu a nižšiu spotrebu. O výrobu pokrokovým 5 nm výrobným procesom sa postará spoločnosť TSMC.

Do výroby sa majú dostať minimálne tri rôzne procesory. Minimálne jeden z nich má byť založený na Apple A14, čipe, ktorý bude poháňať iPhone 12. Okrem samotného procesora bude jeho súčasťou aj grafický čip a čip určený pre umelú inteligenciu.

Konferencia WWDC 2020 bude tento rok po vzore ostatných veľkých konferencii plne v online prostredí.