intel

YouTube odstraňuje videá, ktoré spájajú pandémiu COVID-19 s 5G sieťami

Platforma YouTube sa rozhodla zakročiť pri konšpiračným videám, ktoré najnovšie spájajú celosvetové šírenie nákazy novým koronavírusom so sieťami 5. generácie.

Platforma YouTube sa rozhodla zakročiť pri konšpiračným videám, ktoré najnovšie spájajú celosvetové šírenie nákazy novým koronavírusom so sieťami 5. generácie.

Podľa periodika The Guardian YouTube takéto videá zo svojej databázy odstráni. Klamlivým správam niektorí užívatelia uverili, čoho výsledkom je ničenie infraštruktúry a vyhrážanie sa technickým pracovníkom operátorov.

V Spojenom kráľovstve bolo v poslednom týždni zapálených sedem 5G vysielačov, z toho napríklad dva patrili operátorovi Vodafone. Nick Jeffery, generálny riaditeľ britskej pobočky operátora, označil konanie útočníkov za poľutovaniahodné.

Ľudia podľa neho ničia infraštruktúru, ktorá je v aktuálnom období nanajvýš potrebná pre komunikáciu záchranných zložiek, Národného zdravotného systému a celej krajiny. Popularitu konšpirácie pomohli zvýšiť aj známe osobnosti.

Podporili ju Woody Harrelson alebo Amanda Holden. Michael Gove, člen britského parlamentu, ju označil ako nebezpečný nezmyslel, uvádza The Guardian.

koronavirus 5G
Jeden zo stožiarov v Birminghame, ktorý bol úmyselne poškodený požiarom. Foto: Twitter, snappersk

V jednom z takýchto videí sa napríklad tvrdí, že testy na koronavírus skutočnosti slúžia na šírenie ochorenia COVID-19. Podľa videa je pandémia umelo vytvorená, aby zamaskovala úmrtia ľudí, ktoré v skutočnosti spôsobili 5G siete.

Snáď netreba pripomínať, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by takúto konšpiračnú teóriu čo i len čiastočne potvrdzovali.

Ak takýto obsah na sociálnych sieťach, nielen na YouTube, nájdete, ihneď ho nahláste prostredníctvom nástrojov na to určených.

Problémom je, že YouTube a ostatné sociálne siete často nevedia na takýto obsah okamžite reagovať. Všeobecné konšpirácie o 5G, nespájané s COVID-19, napríklad zostávajú na YouTube.

Podľa platformy ide o tzv. hraničný obsah, ktorý administrátori len obmedzia. Autorom zablokujú príjmy z reklamy a obsah odstránia z výsledkov vyhľadávania. Podobne ako iné online subjekty, aj YouTube odporúča čerpať informácie o oficiálnych zdrojov, ako je Svetová zdravotnícka organizácia a zdravotnícke úrady, ktoré pôsobia na národnej a regionálnej úrovni.

Total
14
Zdieľaní