huawei p smart pro 6

RECENZIA Huawei P Smart Pro: Veľký displej a Google služby na palube

V priebehu januára priniesol výrobca Huawei na náš trh nový model smartfónu strednej triedy, ktorý sa nazýva P Smart Pro. Smartfón oproti iným novým modelom výrobcu podporuje spoločnosť Google, prítomné sú teda aj jej služby a aplikácie.

V priebehu januára priniesol výrobca Huawei na náš trh nový model smartfónu strednej triedy, ktorý sa nazýva P Smart Pro. Smartfón oproti iným novým modelom výrobcu podporuje spoločnosť Google, prítomné sú teda aj jej služby a aplikácie.

Ako je to možné? Huawei si trochu pomohol. P Smart Pro totižto nie je výsostnou novinkou. Dá sa povedať, že ide o prezlečený Huawei Y9s alebo Honor 9X, ktorý ešte mohol využívať aplikácie a služby od Google. Problém to nie je.

V rámci kategórie strednej triedy ide o spoľahlivé a dobre fungujúce zariadenie, ktoré na náš trh prišlo s maloobchodnou odporúčanou cenou 359 €. Porovnávač cien však vie nájsť aj podstatne nižšiu cenu.

Ak by sa zariadenie náhodou ocitlo vo vašej kúpychtivej pozornosti, prečítajte si, ako obstál v niekoľkotýždňovej užívateľskej praxi.

Huawei P Smart Pro – parametre

  • 163,1 x 77,2 x 8,8 mm, 206 gramov
  • Žiadna deklarovaná odolnosť voči vode a prachu, konštrukcia – hliník, sklo
  • LTPS IPS LCD displej, 6,59″ 19:9, 1080 x 2340 pixelov, pomer obrazovky k telu – 91%, pomer strán 19,5:9
  • 12 nm octa-core Hisilicon Kirin 710F, GPU Mali-G51 MP4
  • 158 GB úložisko (UFS 2.1) + microSD do 512 GB, 6 GB RAM
  • 1/2.0″ 48 Mpx snímač s f/1.8 a PDAF zaostrovaním, 8 Mpx ultra široký fotoaparát s f/2.4, 2 Mpx snímač hĺbky s f/2.4
  • 16 Mpx selfie so svetelnosťou f/2.2 a HDR režimom
  • 4000 mAh batéria, 10 W rýchle nabíjanie
  • OS Android 9 Pie s EMUI 9.1 aktualizovaný na Android 10 s EMUI 10
  • Dual SIM (hybrid), Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, snímač odtlačkov, A-GPS, GPS, Glonass, 3,5 mm rozhranie, jeden reproduktor, USB-C

Pekný vzhľad, väčšie rozmery

Hneď na začiatok treba uviesť, že Huawei P Smart Pro je pomerne rozmerným smartfónom, s ktorým sa bude horšie manipulovať užívateľom s menšími rukami. Je to daň za poriadne veľkú obrazovku, ktorá nemá zakrivené hrany ani žiadny zárez.

Cítiť aj váhu, ktorá prekonáva hraničných 200 gramov. Komfort používania ale vylepšujú mierne zaoblené boky bez citeľných hrán a relatívne štíhla konštrukcia.

Výrobca do spodnej časti uložil USB-C konektor, mikrofón, reproduktor s dostatočne hlasným prejavom a stále obľúbené 3,5 mm audio rozhranie. Zásuvka pre dvojicu SIM kariet sa nachádza v hornej časti. Je hybridná. Zvládne dve SIM-ky alebo SIM kartu a pamäťovú kartu.

p smart pro

Ovládače hlasitosti a hlavné tlačidlo sa nachádzajú na pravom boku. Hlavné tlačidlo nie je umiestnené zbytočne vysoko a má plochý tvar. Jeho súčasťou je totižto snímač odtlačkov prstov. Pracuje excelentne. Čo sa týka spoľahlivosti rozpoznávania a odozvy, snímače v obrazovkách drahších modelov sa naň nechytajú.

Problémom je, že bude vyhovovať najmä pravákom. Ľaváci môžu pre odomykanie smartfónu používať ukazovák alebo prostredník s presahom cez zadnú stranu zariadenia. Ide však o menej pohodlnú alternatívu.

Smartfón má pekný dizajn, ktorý dostáva do popredia hlavne lesknúca sa povrchová úprava s prechodom farieb z belasej do fialovej. Na zadnej strane sa vyníma len vertikálny modul s fotoaparátmi a logo výrobcu. Predná časť má pekne štíhle rámiky s o niečo hrubšou bradou. Výborné je, že dizajn neruší žiadny zárez ani otvor pre selfie kameru.

Smartfón má hliníkovú konštrukciu, ktorú z oboch strán prekrýva sklo. Žiaľ, zabudnúť som musel na odolnosť voči vode a prachu, ktorá mi v daždivých dňoch počas používania chýbala.

Vreckové kino

FullView displej, ako ho výrobca nazýva, je kľúčovou a vydarenou častou smartfónu. Má veľkú uhlopriečku, dostatočne vysoké rozlíšenie a vyšší pomer strán, ktorý bude vyhovovať väčšine multimediálneho obsahu.

Pre multimediálny a iný obsah je k dispozícii celá obrazovka. Ako som spomínal, otvor v displeji ani zárezy zážitok zo sledovania kaziť nebudú. Predná kamera sídli vo výsuvnom mechanizme. Toto riešenie sa mi páči. Aj kvôli tomu, že predný fotoaparát nejak často nevyužívam. O ňom ale neskôr.

p smart pro

Výborný je rozsah jasu. Počas slnečného dňa bol obsah na obrazovke vrátane textu pekne čitateľný, večer zase potešila najnižšia úroveň svietivosti. V nastaveniach sa dá upraviť teplota farieb, režim zobrazenia, prednastavený je jasný, ktorý je ideálny, či filter modrého svetla.

Obrazovka je ako stvorená pre sledovanie fotografií, filmov a videí, ale aj pre čítanie textov. Áno, LCD panel neponúka obvyklú výhodu dokonalej čiernej a vyššieho kontrastu OLED obrazoviek. OLED displeje sú stále drahé a v tejto cenovej triede si zatiaľ svoje miesto hľadajú ťažšie.

Štandardný výkon, dobrý systém s drobnými nedostatkami

Huawei P Smart Pro využíva dostatočne výkonný čipset, ktorý si poradil s akýmikoľvek bežnými úlohami. Špičkové a graficky náročné hry zrovna nezvládne, no tie ani nie sú jeho domácou adresou.

Výhodou je hlavne konzistentný výkon s dostatočnou rezervou, ktorý podporuje ako dobre optimalizovaný systém tak dostatok operačnej pamäte. Interné úložisko má rovnako dostatočnú kapacitu. Ak by bolo treba, dá sa rozšíriť pomocou microSD karty.

Smartfón využíva operačný systém Android 9 Pie s užívateľským prostredím EMUI 9.1. Počas používania mi nespadla ani nezamrzla jediná aplikácia a vo všeobecnosti bol chod systému až na pár výnimiek spoľahlivý. Bez váhania reagoval na každú požiadavku.

huawei p smart pro 3

Predsa len existuje priestor na lepšiu optimalizáciu, čo som si všimol napr. pri animácii multitaskingu, ale aj iných systémových efektoch a prechodoch, ktoré neboli vždy dokonale plynulé. Chýbal my tmavý režim užívateľského prostredia. EMUI 9.1 ho neponúka.

Dark Mode už podporujú mnohé aplikácie, na systémovej úrovni ale chýbal. Pri Huawei zariadeniach rád používam systémové gestá, ktoré sú praktické, rýchle a intuitívne. Navyše vás zbavia tradičných softvérových tlačidiel v spodnej časti užívateľského rozhrania, ktoré zbytočne ukrajujú zo zobrazovacej plochy.

Počítať tiež musíte s vopred nainštalovanými aplikáciami výrobcu, ktorých časť sa dá našťastie odinštalovať. Nie však všetky. P Smart Pro ponúka FM rádio, záznamník zvuku, vlastné počasie, nástroj pre jednoduchý prenos dát, fitness aplikáciu, obchod AppGallery, rôzne nástroje či poznámky.

Aplikácia Párty režim napríklad umožňuje synchronizovať prehrávanie hudby medzi viacerými zariadeniami. Pre mňa zbytočnosť, niekomu ale môže padnúť vhod. Aj táto aplikácia sa dá odinštalovať.

huawei p smart pro scr 1
Systém po aktualizácii na Android 10 (EMUI 10)

Pár vecí opísaných vyššie sa zmenilo 4. marca, kedy sa ohlásila aktualizácia na Android 10 s EMUI 10 a veľkosťou 3,44 GB. Aktualizácia priniesla pár zásadných noviniek. V prvom rade to je spomínaný tmavý režim, ktorý mi chýbal.

Uvítal som tiež krajšie a prehľadnejšie zostavenie položiek v nastaveniach, ako aj nový dizajn oblasti s upozorneniami a rýchlymi skratkami. Vývojári sa pohrali s animáciami systému, ktoré boli po aktualizácii efektnejšie a hlavne plynulejšie. Rozdiel vo výdrži batérie som medzi jednotlivými verziami systému nepostrehol.

Rozdiel medzi novšou a staršou verziou systému sa mi zdal v tejto triede viditeľnejší než tomu bolo pri vlajkovej lodi Mate 20 Pro, ktorá perfektne pracovala aj s OS Android 9.

Fotografický priemer

Huawei P Smart Pro Má tri fotoaparáty, z toho jeden slúži pre snímanie hĺbky ostrosti. Hlavnú úlohu zohráva primárny 48 Mpx senzor, ktorý produkuje na výstupe 12 Mpx fotografie.

Výsledok je podobný ako pri iných zariadeniach s rovnakým 48 Mpx snímačom. Fotky sú slušné, obzvlášť pri ideálnych svetelných podmienkach. Dobrú prácu odvádza HDR režim, ktorý treba manuálne zapnúť, alebo režim Noc, ktorý vyjasní a zostrí scénu so zlým osvetlením.

huawei p smart pro 11

Stálicou fotoaparátu Huawei je AI režim, teda umelá inteligencia, ktorá rozpozná čo fotíte a podľa toho snímku upraví. Oplatí sa ju mať zapnutú, fotky pekne vyfarbí, pridá kontrast a v konečnom dôsledku nepôsobia tak plocho. Napriek tomu ale treba funkciu strážiť. Občas sú fotky neprirodzené.

Režim portrét vie spolu so snímačom hĺbky pekne oddeliť snímaný objekt od pozadia. Úroveň rozostrenia si môže užívateľ nastaviť manuálne v režime clony. Prednastavená je f/4, ktorá pôsobí prirodzenejšie. Fotky vytvorené s najvyššou hodnotou f/0,95 už vyzerajú umelo.

Je dôležité, aby objekt fotografovania nesplýval s pozadím. Inak si to systém nevšimne a objekt od pozadia oddelí nepresne (viď v galérii okraj pohára). Výrobca použil ako druhý ultra širokouhlý fotoaparát (13 mm ohnisko), nie fotoaparát s aspoň čiastočne optickým priblížením. Táto kombinácia sa mi páči viac.

huawei p smart pro 2

Škoda len slabšieho výkonu ultra širokého fotoaparátu v zhoršených svetelných podmienkach. Kvalita širokouhlej fotografie je nižšia, nie však nepoužiteľná. Vo vyslovene zlých svetelných podmienkach nemusíte širokouhlý fotoaparát ani zapínať. Šum a zlievanie detailov dominuje.

Väčšina fotiek zo smartfónov aj tak putuje na sociálne siete a do komunikačných aplikácií, ktoré ich ešte dodatočne optimalizujú.

Pre tieto potreby je hlavne 48 Mpx primárny fotoaparát viac ako dobrý a určite s ním vytvoríte fotku, ktorou sa radi pochválite. P Smart Pro je prvým smartfónom s výsuvným predným fotoaparátom, ktorý som aktívne používal.

Musím napísať, že sa mi toto riešenie páči. Nejde len o to, že predný fotoaparát často nepoužívam a teda mi v tomto prípade doslova nezavadzia. V prvom rade tu je výhoda nerušenej obrazovky, v rade druhom rýchly chod samotného mechanizmu. Ak smartfón spadne na zem, modul s fotoaparátom sa automaticky zasunie. Dá sa to simulovať.

huawei p smart pro 7

Stačí si zaradenie nadhodiť v ruke a kamera okamžite mizne v konštrukcii. Okrem toho, ak sa fotoaparát nepoužíva, je skrytý v tele. Nemusíte mať tým pádom obavy, že vás cez neho sleduje CIA alebo Soroš. Ak by sa nejaká zákerná aplikácia snažila nenápadne získať fotku vašej tváre, ihneď to zistíte, keďže by sa musel foťák vysunúť.

Kvalita sefie fotografií je prekvapivo dobrá. Nechýba HDR, režim umelej inteligencie, režim skrášlenia a pár efektov. Predný fotoaparát simuluje blesk tak, že časť obrazu prekryje bielou farbou a nastaví vysoký jas obrazovky. Opäť platí, že predná kamera potrebuje dostatok svetla.

huawei p smart pro scr 1 1

Čo sa týka videa, smartfón zvládne max. 1080p kvalitu pri 60 FPS. Nastavenia dokonca odporúčajú používať 720p HD kvalitu, ktorá už dnes jednoducho nestačí. Video vás na zadok neposadí, svoju úlohu ale zvládne. Potrebná je pevná ruka, na stabilizáciu musíte zabudnúť.

Páčilo sa mi, že sa dá pri natáčaní videa prepínať medzi širokouhlým a normálnym objektívom. Táto funkcia je dostupná len pri nastavení 30 FPS. Poskromnejšie sú nastavenia aplikácie fotoaparátu. Aspoň vás nebude nič zbytočne rozptyľovať.

Oplatí sa ale zapnúť mriežku, ktorá pomôže s kompozíciou, funkcia Stlmiť vypne zvuk spúšte, nechýba časovač a ovládanie hlasovým príkazom.

Fotky v galérii sú optimalizované. Snímky v plnej kvalite nájdete v priečinku v úložisku Google Disk.

Dobrá výdrž na jedno nabitie

Pomerne veľká batéria, 10 W nabíjanie. Výsledok? Deň a pol výdrže pri aktívnom používaní. Šetrnejší jedinci sa dostanú bez problémovo na dva dni, tí veľmi aktívni na jeden celý deň. Podstatné je, že vás smartfón počas dňa nenechá v štichu a poruke budete mať všetky funkcie, ktoré ponúka.

huawei p smart pro 4

Spotreba batérie bola konzistentná, rýchlejšie ale ubúda pri sledovaní videí napr. na YouTube, Netflixe a podobne. Veľký LCD displej si vypýta svoje hlavne pri nastavení najvyššej úrovne jasu.

Nabíjanie vyzerá nasledovne. Z 0 na 80 percent som sa dostal za 1 hodinu 35 minút. 10 minút na nabíjačke stačí na 13 percent z celkovej kapacity. Po pol hodine na nabíjačke svietil v hornej lište údaj 31 percent. Rovná hodina vykúzlila 57 percent z celkovej kapacity batérie.

Stredná trieda

Huawei P Smart Pro je klasickou strednou triedou, ktorá neprekvapí, ale ani neurazí. Páčil sa mi veľký a kvalitný displej, ktorý nerušil žiadny zárez alebo otvor. Páči sa mi teda aj výsuvný predný fotoaparát.

Spokojný som bol s výdržou na jedno nabitie aj operačným systémom, ktorý našťastie stihla vylepšiť aktualizácia. Inak by som kritizoval občasné trhanie animácií. Snáď to systému vydrží. Niekoho môže osloviť ligotavý farebný vzhľad zadnej strany.

Želal by som si ale lepší širokouhlý fotoaparát, NFC čip, rýchlejšie nabíjanie, novší Bluetooth a aspoň nejakú úroveň odolnosti voči vode, napr. p2i, keď už nie IP.

huawei p smart pro 1

Pripomeniem, že v originálnom balení sa nachádzal ochranný priesvitný kryt. Smartfón má už od výroby nalepenú kvalitnú ochrannú fóliu. Trochu zavadzia pri používaní gest (ťahaním prsta z okrajov obrazovky), no ani pri takomto používaní sa mi ju nepodarilo odlepiť.

Potenciál modelu Huawei P Smart Pro vidím hlavne v ponukách operátorov, kde môže byť v kombinácii s dotáciou zaujímavým zariadením. Ak som dobre hľadal, momentálne ho ponúka len O2, čo je trochu škoda.

O niečo starší hardvér nepustí a od P Smart Pro netreba očakávať zázraky. Slúžil mi ale dobre. Pri cene okolo 300 € je v strednej triede zariadení z čoho vybrať.

Total
2
Zdieľaní