MIUI 12 OFICIÁLNE: Nové rozhranie od Xiaomi so sebou prináša kopu skvelých vylepšení

Krajší dizajn a lepšia funkcionalita.

1

Čínska spoločnosť Xiaomi práve predstavila novú verziu svojho používateľského rozhrania, konkrétne MIUI 12. Smartfóny značiek Xiaomi či Redmi sa tak môžu tešiť na poriadnu nálož skvelých noviniek.

Ako píše web XDA-Developers, jedným z hlavných cieľov MIUI 12 je vylepšenie estetiky rozhrania, a to prostredníctvom nemalého množstva nových animácií a iných zmien v oblasti dizajnu.

Animácie

Vylepšenia sa dočkala takmer každá jedná systémová animácia. Aby sme boli konkrétnejší, môžeme sa pripraviť na nové efekty pri otváraní a zatváraní aplikácií, otáčaní obrazovky, otvorení menu s nedávno otvorenými aplikáciami či dokonca aj pri nabíjaní. Krajšie animácie na nás čakajú aj v oblasti živých pozadí, poznámkach či pri aranžovaní ikon na domovskej obrazovke.

Gestá

Dôležitou súčasťou každého nového rozhrania však nie je len dizajn, ale aj jeho funkcionalita. Ani v tomto ohľade Xiaomi nezaostáva. Pri MIUI 12 zapracovalo na navigačných gestách, ktoré po novom fungujú rovnako ako v prostredí Android 10.

Čistejšie a prehľadnejšie rozhranie

Už na prvý pohľad vidno, že MIUI 12 je oproti predchádzajúcej verzii oveľa prehľadnejšie a čistejšie. Všimnúť si môžeme väčšie medzery v texte či medzi obrázkami, no taktiež aj o niečo svetlejšie biele pozadie.

via XDA-Developers

Živé tapety a AOD

Ako sme už naznačili vyššie, spolu s MIUI 12 sa môžeme tešiť na nové živé tapety a AOD (Always-On Display) obrazovky inšpirované snímkami Zeme, Mesiaca či Marsu.

Tapeta na zamknutej obrazovke zobrazuje vybrané vesmírne teleso, ako by sme sa naň pozerali z vesmíru. Po odomknutí sa presunieme o niečo bližšie, do vtáčej perspektívy (viď. video nižšie).

Ochrana súkromia

Nemohli by sme hovoriť o novom používateľskom rozhraní bez toho, aby sme spomenuli ochranu súkromia. MIUI 12 prináša nové funkcie na ochranu údajov, ktoré sú známe ako Flare, Barbed Wire a Mask System.

TIP REDAKCIE
Nadchádzajúci smartfón od OnePlus môže podporovať 65 W nabíjanie, naznačuje certifikácia

Flare

Funkcia Flare sleduje povolenia každej jednej aplikácie, ktorá má prístup k citlivým údajom. Používateľa taktiež vždy výrazne upozorní, či konkrétna aplikácia využíva fotoaparát, mikrofón či údaje o polohe (GPS). Každé varovanie má priradené aj vlastnú farbu.

Barbed Wire

Funkcia Barbed Wire funguje podobne ako povolenia pre sledovanie polohy v prostredí systému Android. Užívateľa žiada o povolenie prístupu k polohe, mikrofónu alebo fotoaparátu, pričom ponúka možnosť vybrať si, či povolenia budú udelené len raz, vždy či nikdy.

Mark System

Nakoniec v rámci ochrany údajov spomenieme Mark System. Ide o funkciu, ktorá zamedzuje prístup nedôveryhodným aplikáciam k informáciám ako sú kontakty, kalendár, história hovorov a podobne. Ďalej používateľovi umožňuje vytvoriť si virtuálnu identitu, vďaka ktorej môže spozorovať aplikáciu, ktorá sa snaží dostať k citlivým informáciám aj bez plnohodnotného oprávnenia.

via XDA-Developers

Pohodlnejší multitasking

Vyššie sme už spomenuli lepšiu funkcionalitu. MIUI 12 taktiež ponúka nové možnosti pre režim viacerých okien. Podobne ako pri OxygenOS od spoločnosti OnePlus, aj MIUI po novom získava vznášajúce sa chatovacie okná pri aplikáciach v režime na celú obrazovku, ako sú napríklad hry. Tieto okná môžu byť viacerými šikovnými spôsobmi rozšírené, čoho výsledkom je oveľa lepšia produktivita.

AI hovory

Xiaomi ďalej pridalo funkciu AI Calling, ktorá je špeciálne navrhnutá predovšetkým pre užívateľov, ktorí majú problémy so sluchom či rečou. Konverzácie sú plne prispôsobené, pričom volajúci má možnosť využiť odpovede vygenerované umelou inteligenciou, aby nemusel rozprávať.

Funkcie pre fitness a spánok

Integrovaný gyroskop môže po novom každý vlastník smartfónu značky Xiaomi či Redmi využiť nielen na počítanie krokov, ale aj na sledovanie aktivít ako beh, kráčanie, bicyklovanie či chôdza po schodoch. Podľa Xiaomi je až na 96 % presný ako hodinky Apple Watch.

TIP REDAKCIE
Špičkový batoh od Xiaomi je to najlepšie príslušenstvo aké si môžeš kúpiť. Vyzerá fantasticky
via XDA-Developers

Ďalej tu máme aj sledovač spánku, ktorý monitoruje pohyby počas celej noci, na základe čoho vyhodnocuje kvalitu spánku. Taktiež meria aj dĺžku REM fázy (fáza, počas ktorej sa človeku snívajú sny) a zaznamenáva intenzitu chrápania.

via XDA-Developers

Uvoľňovanie MIUI 12

Uvoľňovanie beta verzie MIUI 12 začalo dnes na pravé poludnie. Xiaomi taktiež zverejnilo zoznam zariadení, ktoré sa aktualizácie dočkajú medzi prvými.

via XDA-Developers

Prvá skupina má aktualizáciu získať na konci júna. Čas sprístupnenia nového používateľského rozhrania pre druhú a tretiu skupinu zatiaľ nebol oznámený. Musíme však upozorniť, že tabuľka vyššie hovorí len o zariadeniach na území Číny.

Dátumy uvoľnenia MIUI 12 v ostatných častiach sveta budú zrejme trochu odlišné. Viacero informácií na túto tému sa dozvieme neskôr.