Alternatívny obchod s aplikáciami má problém. Odcudzili mu citlivé údaje o užívateľoch

Popri obchode Google Play a ďalších oficiálnych miestach, odkiaľ si môžu používatelia sťahovať aplikácie bezpečne, existujú aj iné obchody s aplikáciami.

Popri obchode Google Play a ďalších oficiálnych miestach, odkiaľ si môžu používatelia sťahovať aplikácie relatívne bezpečne, existujú aj alternatívne obchody s aplikáciami.

V poslednom období sú na očiach o niečo viac, keďže sa spomínajú hlavne v kontexte posledných zariadení od Huawei, ktoré sú na oficiálne dostupné aplikácie chudobnejšie.

Obchod AppGallery zatiaľ nedokáže zastúpiť obchod Google Play, preto zákazníci hľadajú aplikácie inde. Že takýto spôsob nemusí byť úplne najbezpečnejší dokazuje čerstvá správa portálu ZDNet.

20+ miliónov účtov

Jej autori zistili, že jednému z najpopulárnejších alternatívnych obchodov s aplikáciami, Aptoide, unikli, resp. mu boli cielene odcudzené osobné údaje užívateľov. Ide o asi 20 miliónov záznamov, ktoré sa dajú stiahnuť zo známeho hackerského fóra.

Podľa všetkého ale nebola zverejnená kompletná dávka uniknutých údajov. Hackeri údajne disponujú takmer dvojnásobným počtom záznamov.

Obchod Aptoide

V záznamoch sa dajú nájsť e-mailové adresy, heslá, prihlasovacie mená, IP adresy zariadení, prostredníctvom ktorých sa užívatelia registrovali, dátumy narodenia (ak boli uvedené) a dokonca aj technické informácie (tokeny, stav účtu a pod.).

ZD Net píše, že únik sa dotýka tých užívateľov, ktorí sa v obchode Aptoide zaregistrovali alebo ho používali medzi 21. júlom 2016 a 28. januárom 2018. Autorom správy sa nepodarilo skontaktovať s prevádzkovateľmi obchodu, preto zatiaľ nevieme, ako chcú vzniknutú situáciu riešiť.

V každom prípade by si mali požívatelia obchodu Aptoide minimálne zmeniť heslo, pokiaľ ho náhodou v rovnakej podobe používali aj v iných službách a aplikáciách.