RECENZIA Honor Magic Watch 2: Dvojča s lepšou cenou a žiadnymi kompromismi

Poslúžia aj tým, ktorí sa športu až tak nevenujú a inteligentné hodinky chcú využívať viac-menej len na sledovanie notifikácií, spánku či srdcovej aktivity.

Približne pred tromi týdžňami sa mi do rúk prvýkrát dostali hodinky MagicWatch 2 od spoločnosti Honor. Moje prvé dojmy zo zariadenia boli vynikajúce – moderný dizajn, dostatočne veľký displej a množstvo funkcií na vyskúšanie. Aký je však môj pohľad na hodinky teraz, takmer po mesiaci používania? To sa dočítate v recenzii nižšie.

Ako ste už zrejme vyčítali z nadpisu, hodinky Honor MagicWatch 2 sú skvelou pomôckou ako pre náročných, tak i nenáročných športovo založených používateľov. Na druhú stranu, poslúžia aj tým, ktorí sa športu až tak nevenujú a inteligentné hodinky chcú využívať viac-menej len na sledovanie notifikácií, spánku či srdcovej aktivity.

Na rozdiel od prvej generácie, Honor MagicWatch 2 sú dostupné v dvoch verziách, a to v 42 mm a 46 mm veľkosti. Na výber sú taktiež dostupné aj rôzne farebné kombinácie – Agate Black a Sakura Gold (42 mm variant) alebo Charcoal Black a Flax Brown (46 mm variant). Ku mne sa dostal 46 mm model v prevedení Charcoal Black. O jeho viac než postačujúci výkon sa stará vlastný čipset spoločnosti Huawei, Kirin A1.

Je ale ponuka týchto hodiniek natoľko široká, aby sa do nich oplatilo investovať takmer 200 €?

Honor MagicWatch 2: Displej a konštrukcia

Ako som už spomenul vyššie, hodinky prichádzajú v dvoch veľkostiach – 42 mm a 46 mm. Reč je, pochopiteľne, o veľkosti displeja, ktorý je hlavnou súčasťou celého zariadenia. Poďme sa naň pozrieť trochu bližšie.

Displej

Väčšia verzia Honor MagicWatch 2 je vybavená 1,39-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 454 x 454 pixelov. Len pre porovnanie, jeho menší súrodenec ponúka 1,2-palcový displej s rozlíšením 390 x 390 pixelov. Pri oboch modeloch však môžeme rátať s veľmi kvalitným obrazom s jemnosťou 326 PPI. A keďže ide o AMOLED panel, potenciálny zákazník sa môže tešiť na veľmi pestré a sýte farby, vďaka ktorým hodinky pôsobia naozaj prémiovo.

Kvalitný displej ide ruka v ruke s výdržou batérie, ktorá je však stále veľmi slušná. Hodinky nevyužívam len na notifikácie, ale aj ako asistenta pri rôznych aktivitách (napr. beh, chôdza), no napriek tomu mi ich stačilo dať nabiť v priemere raz za 11-12 dní. Čo sa samotného nabíjania týka, o celý proces sa stará kruhová nabíjačka s dvoma magnetmi, ktorú si prostredníctvom USB zapojíte buď do adaptéra alebo PC. Nabíjanie je veľmi rýchle, a teda zvyčajne zaberie len niečo vyše hodiny. Mal by som ešte poznamenať, že smartwatch disponujú funkciou Always On. Jej aktivácia však obmedzí počet dostupných ciferníkov a taktiež sa výrazne odrazí na výdrži batérie.

Konštrukcia

Už keď som hodinky prvýkrát vzal do ruky, vedel som, že držím zariadenie s veľmi odolnou konštrukciou, čo sa jednoznačne podpisuje aj na váhe. Našťastie nie sú veľmi mohutné, keďže sú určené najmä pre športovcov. Hodinky sú taktiež vybavené gumovým remienkom, čiže by ste sa museli naozaj veľmi snažiť, aby ste ho pri bežnom používaní poškodili či úplne zničili.

Odolnosť sa samozrejme nevzťahuje len na remienok či konštrukciu, ale aj na displej. Hodinky sa mi už viackrát podarilo (samozrejme nechtiac) silnejšie šuchnúť o drevený či kovový povrch, no stále som na paneli nezaznamenal žiadne poškodenie, byť to škrabanec alebo prasklina.

V súvislosti s konštrukciou nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť výhody vstavaného mikrofónu, vďaka ktorému môžete priamo cez MagicWatch 2 uskutočňovať telefónne hovory.

Honor MagicWatch 2: Funkcie, aplikácia a športové režimy

Druhá generácia MagicWatch od Honor disponuje rozličnými funkciami, ktoré používateľovi ponúkajú široké spektrum možností, ako hodinky využiť. K tomu je však nutné mať zariadenie prepojené s aplikáciou Zdravie, ktorú môžete nájsť predinštalovanú na smartfónoch značiek Huawei a Honor.

Pred aplikáciou sa však poďme pozrieť, aké možnosti ponúkajú smart hodinky ako také. Po ich aktivácii (pohyb rukou alebo stisnutie tlačidla) sa vám naskytne pohľad na úvodnú obrazovku. Na nej okrem času nájdete aj prehľad základných údajov, ktoré zariadenie sleduje (napr. kroky, percento batérie, spálené kalórie či pulz). To však závisí od toho, aký ciferník máte na hodinkách predvolený. Na výber je ich totiž k dispozícii naozaj mnoho, pričom nie všetky zobrazujú tie isté informácie (viď. príklady nižšie).

To je však len úvodná obrazovka. Po potiahnutí smerom doprava sa dostanete na prehľad vašej srdcovej aktivity, konkrétne úderov za minútu, z ktorých je vytvorený aj prehľadný graf. Ďalej je tu merač stresu (HUAWEI TruRelax™), čo je funkcia, ktorá je štandardne deaktivovaná. Nastaviť si ju môžete v aplikácii Zdravie, ku ktorej sa dostaneme neskôr. Opätovným potiahnutím smerom doprava postúpite k počasiu, následne k ovládaniu pesničiek a úplne nakoniec aj k prehľadu fyzickej aktivity (krokov a cvikov).

Potiahnutím smerom zhora dole sa dostanete k ovládaciemu panelu, ktorý ponúka možnosť aktivácie budíka, tichého režimu či zobrazenia času. Chýbať samozrejme nesmie ani tlačidlo pre funkciu Nájsť môj telefón či dodatočné nastavenia. Stisnutím ikony ozubeného kolieska sa prepracujete do krátkeho menu, ktoré obsahuje možnosť nastavenia slúchadiel, displeja, zvukov, intenzity, bočného (spodného) tlačidla, systému či režimu Nerušiť. V spodnej časti ovládacieho panelu je k dispozícii stav batérie a dátum.

TIP REDAKCIE
Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

Okrem hlavných obrazoviek (prehľadov) a ovládacieho panelu hodinky ponúkajú aj hlavné menu, v ktorom nájdete všetky dostupné funkcie a možnosti:

Cvičenie (viď. sekcia Športové režimy)
Záznamy o cvičení
Stav cvičenia
Tep
Záznamy o aktivite
Spánok
Stres
Dychové cvičenia
Denník hovorov
Kontakty
Hudba
Barometer
Kompas
Správy
Počasie
Stopky
Časovač
Budík
Baterka
Nájsť môj telefón

S najväčšou pravdepodobnosťou však budete všetko ovládať prostredníctvom aplikácie, ktorú si viac priblížime v nasledujúcich odstavcoch.

“Zdravie”

Ako už bolo spomenuté vyššie, aplikácia Zdravie je už predinštalovaná na všetkých smartfónoch značiek Huawei a Honor. Vďaka nej máte prístup ku všetkým dodatočným nastaveniam a podrobným informáciám o údajoch, ktoré inteligentné hodinky zaznamenávajú.

Vaše smartwatch si môžete s aplikáciou prepojiť v sekcii Zariaden., ktorú možno nájsť v spodnej časti obrazovky. Ako to už býva zvykom, jediné, čo na tento úkon potrebujete, sú hodinky a aktivovaný Bluetooth. Keď tak učiníte, Honor MagicWatch 2 sa objavia na zozname pripojených zariadení. Musím podotknúť, že proces párovania bol veľmi rýchly a bezproblémový.

Teraz už máte kompletný prístup ku všetkým dostupným možnostiam. V sekcii venovanej smart hodinkám nájdete takmer tie isté informácie ako na domovskej obrazovke aplikácie, a teda kroky, kalórie či urazenú vzdialenosť. Sú tu však aj ďalšie možnosti, a to nastavenie ciferníku, nastavenie funkcie HUAWEI TruSleep™ (podrobnejšie dáta o spánku a možnosť diagnostikovať až 6 rôznych typov spánkových porúch), pripomenutie aktivity (ak sedíte dlhšie ako hodinu, hodinky vás vyzvú k pohybu), možnosť nepretržitého monitorovania srdcového tepu a automatický test stresu. Prístup máte aj k nastaveniam budíka, hudby, upozornení, počasia či aktualizáciám firmvéru.

Športové režimy

Pomaly sa presúvame do zrejme najdôležitejšej časti – športových režimov. Tých hodinky ponúkajú presne 15, a to beh vonku, beh vnútri (bežecký pás), chôdza vonku, chôdza vnútri, bicyklovanie vonku, bicyklovanie vnútri (stacionárny bicykel), plávanie v bazéne, otvorené vody, lezenie, turistika, beh v teréne, triatlon, orbitrek a veslovanie. Ostatné aktivity môžete sledovať cez posledný režim – Iné.

Nesmieme samozrejme zabudnúť ani na Bežecké trasy, čo je sekcia, v ktorej môžete nájsť niekoľko bežeckých kurzov rozdelených podľa obtiažnosti, typu a cieľa (napr. spaľovanie tukov alebo zlepšenie kondície).

Všetky aktivity sú následne vyhodnocované technológiou VO2Max, ktorá používateľa informuje o účinkoch tréningu, a teda akú veľkú časť tvorilo zahrievanie (tzv. rozcvička), spaľovanie tukov, aerobik, anaeróbny tréning a extrémny tréning.

Ako to vyzerá v praxi?

Ako príklad môžeme použiť jeden z mojich nedávnych behov, konkrétne behov vonku. Aktivite sú venované presne 4 samostatné sekcie, a to trasa, tempo, grafy a podrobnosti.

Ako môžete vidieť na snímke nižšie, trasa obsahuje informácie nielen o trati, ale aj o čase, spálených kalóriach a tempe (najpomalšie, najrýchlejšie a priemerné).

Tempu je pritom venovaná aj vlastná sekcia, kde taktiež nájdete priemerné a najvyššie tempo, avšak tentokrát aj v prepočte na jednotlivé kilometre.

Grafy ponúkajú prehľad vášho srdcového tepu, taktiež priemerného a maximálneho. Ďalej tu možno nájsť aj graf informujúci o proporciách už spomenutých účinkov tréningu (zahrievanie, spaľovanie tukov, aerobik, anaeróbny a extrémny tréning) a rytme, teda o počte krokov za minútu a celkovú dobu behu.

Nakoniec sa dostávame k podrobnostiam, kde nájdete súhrn všetkých informácii o vykonanej aktivite. Konkrétne v tomto prípade sem patrí zabehnutá vzdialenosť, trvanie, spálené kalórie, priemerné tempo, priemerná rýchlosť (km/h), priemerný rytmus, priemerná dĺžka kroku, počet krokov a priemerný srdcový tep. Nižšie môžeme nájsť kartu Výkon, ktorá vyhodnocuje vynaložené úsilie a odporúča čas na oddych pred začatím ďalšieho behu alebo inej aktivity.

Na správne zaznamenávanie tejto a ďalších činností hodinky využívajú kompas, barometer, GPS, GLONASS a vodotesnosť (5 ATM). Musíme ale poznamenať, že hodinky nie sú určené na potápanie.

Honor MagicWatch 2 – Verdikt

Osobne som s výbavou novej generácie inteligentných hodiniek od Honor veľmi spokojný. Či už patríte medzi náročných alebo nenáročných zákazníkov, každý si dokáže zo širokej ponuky vybrať presne to, čo chce a potrebuje.

Čo sa týka veľkosti, 46 mm model mi vyhovoval a stále vyhovuje. Hodinky mi v bežnom živote ani pri akejkoľvek športovej aktivite nikdy neprekážali, no nežnému pohlaviu aj tak musím odporučiť skôr menší, teda 42 mm variant.

V rámci ponúkaných funkcií, výkonu, konštrukcie či výdrže batérie nemám absolútne žiadne výhrady. Hodinky mi vždy verne slúžili a po každom športe som presne vedel, aký výkon som podal a na čom konkrétne by som mal do budúcna zapracovať. Vášniví športovci, ktorým na ich výkone a zlepšovaní naozaj záleží, môžu dokonca využiť možnosť nastavenia cieľov (vzdialenosť, čas, kalórie). No ak aj nie ste športový typ a jednoducho len hľadáte šikovné smart hodinky so štýlovým dizajnom, Honor MagicWatch 2 určite stoja za pokus.

Nakoniec, všetko závisí najmä od toho, koľko ste do doplnku tohto typu ochotní investovať. Ako som už spomenul na začiatku recenzie, cena 46 mm verzie sa aktuálne pohybuje okolo 200 €, čo pre niektorých nie je málo. Treba však vziať do úvahy skutočnosť, že “len” za dve stovky získate skutočne kvalitné a šikovné zariadenie, ktoré vám v každej situácii dokáže ponúknuť presne to, čo potrebujete.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať