Kamery s rozpoznávaním tváre nenarúšajú súkromie občanov, rozhodol súd v Moskve

Občianske práva level Rusko.

3
rozpoznavanie tvare
Ilustr. foto: pxfuel.com

Kamery s technológiou pre zaznamenávanie a rozpoznávanie tváre ľudí sú nainštalované v mnohých veľkých mestách a metropolách. V niektorých európskych krajinách sa rieši či to nie je zásahom do súkromia obyvateľov.

Podľa Európskej komisie by mali takéto technológie využívajúce špecializovaný softvér a hardvér podliehať pravidlám, ktoré zabránia jej zneužívaniu a ochránia práva občanov na súkromie.

Podľa januárovej správy agentúry Reuters Európska komisia uvažuje nad dočasným, 5-ročným zákazom technológií pre rozpoznávanie tváre na verejných priestranstvách. Počas tohto obdobia by sa mali stanoviť jasné pravidlá pre používanie technológie a posúdiť ich vplyv.

Výnimku zo zákazu by mohli dostať len projekty zamerané na výskum a vývoj a bezpečnostné projekty.

V Moskve je 105 000 kamier

Ochrana súkromia súvisiaca s kamerami s rozpoznávaním tváre umiestnenými na verejných priestranstvách sa rieši aj v Rusku, konkrétne v Moskve. Moskva má v uliciach 105 000 kamier, ktoré dianie v meste monitorujú.

rozpoznavanie tvare
Foto: mos.ru

Výkonný kamerový systém s rozpoznávaním tváre bol spustený v minulom roku a stál po prepočte viac ako 40 miliónov €, informuje Reuters. Systém sa však nepáči občianskoprávnym aktivistom, ktorí jeho prevádzku napadli na súde. Neuspeli.

Reuters ďalej píše, že žalobu podala podala právnička a aktivistka Alena Popova, no súd v Moskve ju zmietol zo stola. Rozhodol, že technológia pre rozpoznávanie tváre neporušuje právo na súkromie.

Kamerový systém sa používa aj na identifikáciu jednotlivcov, ktorí sa zúčastňujú verejných podujatí a protestov. Proti demonštrantom často zasahujú bezpečnostné zložky, ktoré aktivistov a organizátorov protestov zatýkajú.