Európska únia bude sledovať údaje o polohe smartfónov

Najväčší európski operátori uzavreli dohodu s Európskou komisiou. Na lepšie monitorovanie šírenia koronavírusu budú využívané aj údaje o polohe smartfónov.

Najväčší európski operátori uzavreli dohodu s Európskou komisiou. Na lepšie monitorovanie šírenia koronavírusu budú využívané aj údaje o polohe smartfónov. O téme informuje server Android Authority.

Táto dohoda, ktorej súčasťou sú operátori Vodafone, Deutsche Telekom, Orange a piati ďalší, bola schválená ešte včera, teda v stredu 25. marca.

Kompletná anonymita

Európska komisia poznamenala, že údaje o polohe budú kompletne anonymné, aby tak ochránila súkromie všetkých používateľov. Zozbierané dáta budú následne používané na lepšiu koordináciu rôznych opatrení, ako napríklad dodávky zdravotného vybavenia, lokalizácia pacientov v karanténe a ďalších.

Údaje (vraj) budú neskôr vymazané

Taktiež je nutné poznamenať, že všetky údaje, ktoré budú počas aktuálnej krízy zozbierané, majú byť po jej skončení vymazané, aby sa zabránilo možnému zneužitiu.

Rozhodne však nepôjde o jednoduchý proces. “Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov často zdôrazňuje, že takýto vývoj zvyčajne neponúka možnosť kroku späť, keď je stav núdze zažehnaný. Chcel by som zdôrazniť, že takéto riešenie by sa malo stále považovať za mimoriadne,” tvrdí riaditeľ EDPS, Wojciech Wiewiórowski.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Bitcoin naberá na sile. Jeho cena sa blíži k rekordnému maximu!
Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať