NASA chce na Zem priniesť pôdu z Marsu, podrobí ju analýze

Rover bude pomocou špeciálneho ramena s vrtákom zbierať vzorky pôdy Marsu. Tie následne bezpečne uloží do nádob nachádzajúcich sa v jeho vnútri.

NASA na Mars vysiela špeciálny rover, vďaka ktorému sa zrejme môžeme začať tešiť na zaujímavé objavy. Do jeho zoznamu úloh totiž patrí aj zbieranie vzoriek pôdy, ktorá následne poputuje na Zem. Tu sa podrobí precíznej analýze. O novinke informuje web BGR.

Princíp misie je pomerne jednoduchý. Rover bude pomocou špeciálneho ramena s vrtákom zbierať vzorky pôdy Marsu. Tie následne bezpečne uloží do nádob nachádzajúcich sa v jeho vnútri.

Jeho úlohou teda bude “len” zbieranie vzoriek. O ich prípravu na dlhú cestu na Zem bude postarané až počas ďalších misií. Aby sme boli konkrétnejší, ich púť smerom k nám by mohla započať v roku 2026.

Na prvý pohľad to síce môže znieť jednoducho, no za celou touto operáciou sa schováva obrovské množstvo úsilia a peňazí. Ak však všetko pôjde podľa plánu, už o pár rokov by sme mohli podrobne skúmať pôdu pochádzajúcu z planéty, ktorá je od nás vzdialená najmenej 54 miliónov kilometrov. Zrejme to teda stojí za to.

TIP REDAKCIE
Ušetríte aj 30 €: Hviezdna mapa, počasie alebo hit Monument Valley. Všetky aplikácie a hry v zľave
Zdroj: kosmonautix.cz

Rover odštartuje smerom na Mars v lete tohto roku, pričom na jeho povrchu by mal úspešne pristáť začiatkom toho budúceho.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať