Varovanie vedcov: Koronavírus môžete chytiť aj viackrát, telo nevytvára dosť silné protilátky

U tých, ktorý sa z ochorenia dostali sa môže objaviť znovu.

1
Foto: Harvard

Väčšina ľudí, ktorí si prešli ochorením koronavírusu 2019-nCoV na opätovné ochorenie ani nepomyslí. Vedci však varujú, že telo si na vírus nevytvorí imunitu tak, ako by ste čakali.

Koronavírusom sa môžete nakaziť niekoľkokrát za sebou, informoval Business Insider. Pre zdravotníkov toto zistenie predstavuje obrovskú výzvu.

Očkovanie funguje preto, lebo je telo vystavené vírusu, s ktorým dokáže bojovať. Na základe zvládnutej infekcie si telo vytvorí protilátky, ktoré sa s opätovným nakazením nemilosrdne vysporiadajú už v „zárodku“. Čínski predstavitelia zdravotníctva však upozorňujú, že protilátky vytvárané pacientmi, ktorí prekonali koronavírus 2019-nCoV nemusia byť dostatočne silné na to, aby zabránili opätovnému nakazeniu.

Pri pacientoch, ktorých sme vyliečili existuje šanca recidívy,“ informoval Zhan Qingyuan. „Protilátky telo síce vytvorí, no v tele nevydržia dostatočne dlho,“ dodal.

Pre zdravotnícke organizácie po celom svete toto zistenie predstavuje veľký problém. Koronavírus už v Číne zabil viac ľudí ako SARS začiatkom tohto storočia. Dá sa však predpokladať, že boj so zákerným vírusom ani zďaleka nekončí.