Komunikačná aplikácia Signal rastie vďaka investícii vo výške 50 miliónov dolárov

Signal už nie je iba do počtu.

0
signal aplikacia
Ikona aplikácie Signal

Popri bežných komunikačných platformách a aplikáciách, akými sú napríklad WhatsApp alebo Messenger, existujú aj iné aplikácie pre zasielanie správ, ktoré však kladú väčší dôraz na ochranu súkromia.

Medzi takéto aplikácie patrí napr. Threema či Signal. Práve druhá menovaná aplikácia patrí medzi tie známejšie, čo sa týka šifrovanej komunikácie, po ktorej zostáva minimum digitálnych stôp. Asi najznámejšou šifrovanou aplikáciou je Telegram.

Signal ako nástroj pre zabezpečenú komunikáciu odporúčal napríklad aj whistleblower Edward Snowden. Na druhú stranu, Signal sa čo do počtu aktívnych užívateľov nemôže ani len porovnávať s takými platformami, akými sú WhatsApp alebo Messenger.

Dynamicky ale rastie. Podľa obchodu Google Play má aplikácia viac ako 10 miliónov inštalácií. Z celkového počtu aktívnych užívateľov pochádza 40 percent z platformy iOS.

Magazín Wired píše o využití investície vo výške 50 miliónov dolárov, ktoré do platformy vložil ešte v roku 2018 Brian Acton. Investor je známou osobnosťou na poli komunikačných služieb. Je spoluzakladateľom platformy WhatsApp, ktorú v roku 2014 odkúpil Facebook.

signal
Rozhranie aplikácie Signal

Brian Acton na aplikácii naďalej pracoval pod krídlami Facebooku, no v roku 2017 sa rozhodol spoločnosť opustiť. Facebook kritizoval za jeho prístup k ochrane osobných údajov používateľov. Nepáčilo sa mu tiež, že Facebook plánoval WhatsApp speňažiť formou prispôsobených reklám.

Na sociálnej sieti Twitter dokonca nepriamo vyzýval, aby ľudia nepoužívali sociálnu sieť Facebook, resp. služby spoločnosti Facebook. Aplikácia Signal sa vďaka jeho investícii slušne rozvíja.

Len počet vývojárov, ktorí na aplikácii pracujú, stúpol z pôvodných 3 na 20 osôb. Zlepšilo sa šifrovanie, pribudla podpora pre tablety iPad, nálepky a emoji, alebo obsah, ktorý sa po určitom čase automaticky vymaže a nezanechá po sebe žiadnu stopu.

TIP REDAKCIE
ESET našiel zraniteľnosť vo WiFi čipoch, ohrozovala viac ako miliardu zariadení

Signal má v súčasnosti v podstate takmer všetky obvyklé funkcie, ktorými disponujú klasické, masovo využívané komunikačné aplikácie. Signal, samozrejme, nie je dokonalý a 100-percentne anonymný. Problémová je napríklad identifikácia prostredníctvom telefónneho čísla, čo zástancovia súkromnej komunikácie neraz kritizovali.

Signal ale má šancu na to, aby sa stal prvou mainstreamovou aplikáciou pre šifrovanú bezpečnú komunikáciu.