sifrovane aplikaci

Threema, Signal alebo ProtonMail: Poznáte aplikácie pre bezpečnú komunikáciu?

Vďaka množstvu rôznych komunikačných aplikácií môžeme byť v kontakte s rodinou alebo priateľmi prakticky nepretržite bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Okrem textových správ sa dajú cez tieto aplikácie odosielať fotografie, videá, zvuk a ďalší obsah.

Vďaka množstvu rôznych komunikačných aplikácií môžeme byť v kontakte s rodinou alebo priateľmi prakticky nepretržite bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Okrem textových správ sa dajú cez tieto aplikácie odosielať fotografie, videá, zvuk a ďalší obsah.

Asi každý pozná Messenger, WhatsApp či taký Viber, ktoré sú hojne rozšírené. Vedieť by ste však mali aj o iných aplikáciách z rovnakého komunikačného súdka, ktoré síce nie sú až také populárne, no sú bezpečnejšie.

Súkromie a ochrana osobných údajov sú dnes v digitálnom priemysle hlavnými témami. Pokiaľ chcete komunikovať skutočne súkromne, hodiť sa vám môže jedna z nasledujúcich aplikácií.

Využívajú silné end-to-end šifrovanie, vďaka ktorému komunikácii porozumie iba odosielateľ a adresát. A to aj v prípade, ak by sa niekomu podarilo preniknúť na servery prevádzkovateľov aplikácie, kde sa údaje môžu ukladať.

Bezpečná aplikácia však pre výsostne súkromnú komunikáciu nestačí. Je tiež dôležité mať zariadenie chránené silným PIN kódom alebo heslom. Inak by váš smartfón mohla jednoducho odomknúť cudzia osoba, aplikáciu otvoriť a správy si prečítať. Silné šifrovanie aplikácie by vám bolo v takomto prípade na dve veci.

Zvlášť sa dajú uzamknúť aj samotné aplikácie. Citlivú konverzáciu je na mieste zo zariadenia a aplikácií po krátkom čase vymazať. K lokálne uloženej alebo zálohovanej komunikácii sa môžu pomocou rôznych prostriedkov dostať tretie strany.

Threema

V našich končinách sa v poslednom období spomína hlavne aplikácia Threema, a to v súvislosti s aktivitami Mariána Kočnera. Aplikácia stojí 2,99 € a nie je nutné sa do nej prihlasovať e-mailom či inými prihlasovacími údajmi, ktoré by mohli uľahčiť identifikáciu komunikujúcich.

Prevádzkovatelia Threemy vylepšili bezpečnosť tým, že sa zo serverov aplikácie automaticky odstránia všetky správy hneď, ako cez ne prejdú. Komunikácia tak zostáva dostupná len lokálne, v mobilných zariadeniach účastníkov.

threema
Rozhranie aplikácie Threema

Asymetrické šifrovanie a dešifrovanie prebieha priamo v zariadeniach užívateľov. Žiadna tretia strana, dokonca ani prevádzkovateľ služby, za bežných okolností nedokáže identifikovať obsah správ a hovorov.

Po spustení vám aplikácia vygeneruje náhodný ID kód, ktorý funguje podobne ako telefónne číslo. Pomocou tohto ID kódu vás môže kontaktovať druhý účastník chatu. K dispozícii je tiež QR kód, ktorým môžete taktiež započať konverzáciu.

Threema má inak moderné užívateľské prostredie, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna komunikačná aplikácia. Okrem textových správ môžete odosielať obrázky, súbory či napr. informácie o umiestnení. Cez aplikáciu sa dá aj telefonovať. Hovory sú rovnako šifrované.

TIP REDAKCIE
Čipová kríza zašla priďaleko: Prvá automobilka prestáva montovať airbagy, ďalšie môžu nasledovať

Signal

Signal je akýmsi zlatým štandardom v triede aplikácií pre šifrovanú komunikáciu. Na rozdiel od Threemy je táto aplikácia bezplatná, jej používateľské rozhranie je prehľadnejšie a je lokalizované do slovenčiny.

Aj Signal dokáže okrem textu odosielať obrázky, súbory, GIF animácie či hlasové správy. V nastaveniach odporúčame aktivovať automatické vymazávanie starších správ, keď konverzácia dosiahne určitú dĺžku.

signal
Rozhranie aplikácie Signal

Dĺžku konverzácie môžete obmedziť na určitý počet správ. Predvolený limit je nastavený na 500 správ. Aplikácia neobsahuje žiadne reklamy ani iné obchodné partnerstvá. Funguje na princípe otvorených zdrojov a jej prevádzka je financovaná z darov a príspevkov.

Aplikácia využíva kryptografické štandardy Curve25519, AES-256 a HMAC-SHA256. K jej popularite tiež prispel známy whistleblower Edward Snowden, ktorý sa na sociálnej sieti pochválil tým, že ju aktívne používa.

Aktivácia aplikácie je jednoduchá. V tomto prípade je potrebné na úvod zadať telefónne číslo, na ktoré bude doručený overovací kód. Bez neho aplikáciu neaktivujete.

ProtonMail

ProtonMail nemá podobu bežnej chatovacej aplikácie. Ide o správcu elektronickej pošty, teda šifrovaný a bezpečný ekvivalent k službám Gmail, Outlook a im podobným. ProtonMail má webové rozhranie, ale aj mobilné aplikácie pre iOS a Android.

Prostredníctvom tejto služby môžu užívatelia riešiť serióznejšiu zabezpečenú komunikáciu napr. v rámci svojej profesie či pracovných úloh. Rovnako ako aplikácie vyššie, aj ProtonMail využíva silné end-to-end šifrovanie, vďaka ktorému nedokážu komunikáciu identifikovať ani samotní prevádzkovatelia služby.

protonmail
Rozhranie e-mailového klienta ProtonMail

Na vytvorenie e-mailového konta nie je potrebné zadávať žiadne osobné údaje. Servery služby sídlia vo Švajčiarsku. Sú teda chránené prísnymi zákonmi o ochrane osobných údajov, ktoré v tejto krajine platia. Vo Švajčiarsku sídlia aj servery aplikácie Threema.

Základný účet je v službe ProtonMail dostupný bezplatne. Jeho funkcionalita je ale obmedzená. Pri častejšom využívaní budete potrebovať konto Plus, ktoré stojí 4 € mesačne. Účet Visionary stojí až 24 € mesačne, ten však využijú len nároční užívatelia.

Pamätajte, že aj keď sú uvedené aplikácie veľmi bezpečné a vašu komunikáciu dokážu ukryť pred tretími stranami, to ešte automaticky neznamená, že sú dokonalé. Dané aplikácie používajte len s dobrými úmyslami.

V obchodoch s aplikáciami natrafíte aj na iné šifrované platformy. Vybrali sme tie, ktoré patria medzi najznámejšie. Vyskúšať tiež môžete Silence alebo Telegram.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať