kirin 985

Huawei môže čeliť vážnejším problémom, USA možno obmedzia ďalších dodávateľov

Huawei v minulom roku predal veľké množstvo smartfónov, čo sa mu podarilo docieliť aj napriek sankciám zo strany americkej administratívy.

Huawei v minulom roku predal veľké množstvo smartfónov, čo sa mu podarilo docieliť aj napriek sankciám zo strany americkej administratívy.

Huawei predal celkovo aj s dcérskou značkou Honor 238,5 miliónov mobilných zariadení, čím sa stal druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete (podľa Counterpoint Research). Prvý je Samsung, druhý Apple. Huawei ťažil z vysokého dopytu na domácom čínskom trhu.

Na medzinárodnom trhu zase predával tie zariadenia, na ktoré sa sankcie USA ešte nevzťahovali. Americké firmy, až na pár málo výnimiek, nemôžu s firmou Huawei obchodovať.

Výrobca je tak odstrihnutý od služieb Google a niektorých hardvérových komponentov, ktoré však zatiaľ vie úspešne nahrádzať. Napríklad Huawei Mate 30 Pro neobsahuje ani jednu súčiastku, ktorá by bola vyrobená americkou firmou.

huawei mate 30 pro
Základná doska modelu Huawei Mate 30 Pro. Foto: iFixit

Americká administratíva zároveň Huawei obviňuje z krádeže technológií, podvodov či porušovania medzinárodných sankcií. Výrobca tieto obvinenia rázne odmieta. Okrem toho sa USA snaží presvedčiť spojencov, aby pre budovanie 5G infraštruktúry nevyužívali sieťové technológie Huawei.

Americká vláda ale môže zájsť ešte ďalej. Podľa agentúry Reuters zvažuje, že zmení právne predpisy tak, aby Huawei odstavili od dodávok čipov aj z produkcie tých firiem, ktoré nesídlia v USA, ale využívajú technológie z USA.

Dôležitá je hlavne Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), ktorá je najväčším výrobcom čipov na svete. TSMC totižto vyrába komponenty pre divíziu Huawei HiSilicon, ktorá navrhuje čipsety Kirin. TSMC napr. vyrába čipy aj pre Apple alebo Qualcomm.

TIP REDAKCIE
Huawei P40 a P40 Pro: Ochranné puzdrá prezrádzajú veľkosť fotoaparátov

Pokiaľ by americká vláda nové nariadenie presadila, Huawei zrejme stratí prístup ku kľúčovým komponentom, čo by mu spôsobilo ešte väčšie problémy. Americká vláda má o nových obmedzeniach rokovať na najvyššej úrovni tento a ďalšie týždne. Ťažko predpovedať, ako dopadnú.

Huawei začne tento rok dodávať na trh viacero zariadení, ktoré budú využívať HMS (Huawei Mobile Services) namiesto GMS (Google Mobile Services). Smartfóny bez Google služieb nebudú pre medzinárodných zákazníkov také atraktívne. Predaj mobilných zariadení značky Huawei teda tento rok zrejme poklesne.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať