Tesla má vážny problém: Niektoré elektromobily vraj trápi náhodná akcelerácia

Petícia žiada formálne vyšetrovanie 500 000 vozidiel Tesla.

1
Tesla Model S
Tesla Model S (FOTO Al Abut / flickr.com)

127 sťažností, 123 vozidiel a 110 havárií. Na tieto štatistiky poukazuje veľká petícia, ktorá tvrdí, že niektoré elektromobily Tesla trpia vážnou technickou chybou. Zodpovedná americká agentúra NHTSA ju už čoskoro plánuje preskúmať, na základe čoho potom rozhodne, ako bude postupovať ďalej.

Ako píše spravodajský web Reuters, chyba súvisí s náhlou akceleráciou. Za akceleráciou však nestojí šofér, ale sám elektromobil. V dôsledku toho malo vzniknúť hneď niekoľko desiatok dopravných nehôd, ktorým pripisujú cez 50 zranení.

Medzi problémové kúsky patrí podľa dostupných informácií Tesla Model S (rok 2012 až 2019), Tesla Model X (rok 2016 až 2019) a aj Tesla Model 3 (rok 2018 až 2019). Petícia preto od NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) žiada, aby bolo zabezpečené „stiahnutie všetkých Modelov S, Modelov X a Modelov 3 z trhu, ktoré sú vyrábané od roku 2013 až po súčasnosť.“

Dokopy je teda reč až o 500 000 vozidlách. Niečo také by mohlo aj automobilke Tesla spôsobiť nemalé problémy. Tá sa však zatiaľ nevyjadrila.

O ďalších krokoch zodpovednej agentúry teraz rozhodne spomínané preskúmanie petície. Ak uznajú, že je čas konať, spustí sa oficiálne vyšetrovanie, ktoré nakoniec rozhodne o tom, či prebehne sťahovanie potenciálne nebezpečných elektromobilov alebo nie.