RECENZIA Huawei FreeBuds 3: Kvalitná odpoveď na AirPods

Huawei koncom minuloročného leta predstavil bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 3, ktoré dostali poriadne ťažkú úlohu.

Huawei koncom minuloročného leta predstavil bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 3, ktoré dostali poriadne ťažkú úlohu. Navrhnuté sú totiž tak, aby priamo konkurovali obľúbeným slúchadlám Apple AirPods. Huawei však do svojho riešenia zakomponoval niekoľko šikovných vylepšení, ktorým sa budeme venovať v tejto recenzii.

Huawei FreeBuds 3 ponúkajú známy dizajn, potláčanie okolitého hluku a rešpektovateľnú kvalitu zvuku, ktorou sa čínsky výrobca snaží presvedčiť majiteľov Android smartfónov, že pre dobré bezdrôtové slúchadlá nemusia siahať po zariadení od Apple. Podarilo sa mu to však?

Huawei FreeBuds 3: Dizajn a kvalita spracovania

To, že sa Huawei „inšpiroval“ dizajnom slúchadiel Apple AirPods je viditeľné hneď na prvý pohľad. Aj napriek tomu však do nich Huawei pridal niekoľko unikátnych riešení, ktoré slúchadlá v kľúčových aspektoch predsa len od AirPods odlišujú.

TIP REDAKCIE
Huawei má nové bezdrôtové slúchadlá: FreeBuds 3 disponujú open-fit dizajnom a úplne novým čipom

Prvým veľkým rozdielom je puzdro, ktoré je na rozdiel od riešenia Apple okrúhle. V ruke tak pôsobí ako jemný kamienok. Ako už býva zvykom, puzdro najkrajšie vyzerá keď ho prvýkrát vyberiete z balenia, neskôr však podľahne tlaku bežného sveta a nachytá na seba odtlačky prstov a samozrejme aj škrabance.

Po otvorení magnetického puzdra sa na vám naskytne pohľad na úhľadne uložené slúchadlá, v našom prípade v čiernom prevedení. K dispozícii je však aj klasická biela verzia.

Huawei FreeBuds 3: Pohodlné alebo nie?

Slúchadlá FreeBuds 3 sú ľahučké, čo jednoznačne pomáha pri celkovom pocite z ich nosenia. Sú až tak ľahké, že som sa párkrát pristihol pri tom, ako som kontroloval či ich vôbec ešte mám na sebe. Stonky slúchadiel sú však dlhšie, než by sa mohlo zdať, kvôli čomu ich pri pohybe budete cítiť. Aj na to sa však dá celkom rýchlo zvyknúť. Pri bežnom používaní to nepredstavovalo žiaden väčší problém.

FreeBuds 3 v uchu držia skvele, a to hlavne vďaka špeciálnemu dizajnu, ktorý Huawei nazval „Dolphin Bionic Design“. Každé slúchadlo je na konci mierne zakrivené tak, aby čo najlepšie kopírovalo anatómiu ucha.

Je pravda, že som už skúšal aj slúchadlá, ktoré v uchu pôsobia istejšie, no boli to prevažne slúchadlá určené pre športovanie. FreeBuds 3 mi skôr prídu vhodnejšie na bežné nosenie, napríklad počas cestovania.

Huawei FreeBurds 3: Párovanie

Výhodou Apple Airpods v spojení s iPhonom, resp. iným iOS zariadením je fakt, že sa dokážu naozaj rýchlo spárovať. FreeBuds 3 takúto funkcionalitu taktiež podporujú, no len na obmedzenom počte zariadení. V prvom rade totiž musíte vlastniť Huawei smartfón a v druhom rade musí bežať na používateľskom prostredí EMUI 10. Aktualizácia momentálne prebieha, resp. pripravuje sa pre väčší počet zariadení, no v čase písania nie je dostupná ani pre nový Huawei Nova 5T, ktorý som otestoval len nedávno.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Huawei Nova 5T: Nové jedlo z rovnakých surovín

Netreba však zúfať. Rýchle, resp. automatické spárovanie nie je jediný spôsob, ako sa k slúchadlám môžete pripojiť. Stačí si stiahnuť aplikáciu Huawei AI Life, ktorá vám slúchadlá pomôže bezbolestne pripojiť aj k iným Android smartfónom. Ja som to skúšal na Galaxy S10+ a všetko fungovalo bez akýchkoľvek problémov.

Ak vlastníte iPhone a FreeBuds 3 sa vám veľmi páčia tak vedzte, že fungovať síce budú, no bez funkcie rušenia okolitého hluku (ANC), keďže aplikácia Huawei AI Life je dostupná len pre zariadenia bežiace na operačnom systéme Android.

Huawei FreeBuds 3: Kvalita zvuku

Slúchadlá si nekupujeme len kvôli tomu, že pekne vyzerajú, ale hlavne kvôli tomu, ako znejú. S čistým svedomím môžem povedať, že počas používania FreeBuds 3 som bol s celkovým zvukovým profilom veľmi, veľmi spokojný. Je síce cítiť, že nejde o najprémiovejšie riešenie (to u mňa momentálne držia slúchadlá Sony WF-1000XM3, ktoré sú však drahšie).

Zvuk vychádzajúci z FreeBuds 3 bol neutrálny, bez prílišného dôrazu na basy či výšky. Pesničky či už rockové, popové alebo electro zneli tak, ako majú. Čas od času som si síce prial, aby boli basy výraznejšie (hlavne pri elektronike), no sklamaný som určite nebol.

Mal som pocit, že pri aktivovanej funkcii automatického rušenia okolitého hluku sa mierne zhoršila celková zvuková scéna, ktorú slúchadlá produkovali, no opäť to nebolo niečo, s čím by som sa nevedel vyrovnať. Možno som to len ja a  možno len neboli slúchadlá nakalibrované do posledného detailu, ako zvukoví inžinieri z Huawei plánovali.

Každopádne, vyskúšal som ich aj v situácii, keď ich úlohou nebolo nič iné ako reprodukcia hovoreného slova. Pri počúvaní podcastov zneli absolútne fantasticky. Rovnako dobre zneli aj pri telefonovaní. Huawei tu skutočne spravil obrovský kus práce, čo sa okamžite prejavilo v azda najlepšom zážitku z týchto dvoch činností, aké som mal možnosť pri iných slúchadlách vyskúšať.

FreeBuds 3 si pochvaľovali aj ľudia na opačnej strane linky. Slúchadlá sú totiž špeciálne navrhnuté tak, aby minimalizovali okolitý hluk ako vietor či prechádzajúce vozidlá.

Huawei FreeBuds 3: Automatické rušenie okolitého hluku

Keď Huawei počas IFA 2019 ukázal, že FreeBuds 3 majú v sebe zabudovanú funkciu ANC, až mi srdce poskočilo. Riešenie od Samsungu (v tom čase) alebo základná verzia Apple Airpods túto funkciu totiž neponúkali.

Malou nevýhodou je, že si z Google Play musíte stiahnuť aplikáciu Huawei AI Life, no keď tak spravíte, ste pripravení. Hluk vo vašom okolí dokážu slúchadlá blokovať až do hranice 15 dB, čo je vzhľadom na otvorený dizajn slúchadiel niečo veľmi zvláštne.

Ostávam verný názoru, že slúchadlá s funkciou ANC by mali mať uzavretý dizajn (silikónové štuple), keďže tie s otvoreným ako pri FreeBuds 3 hluk prepúšťajú či chcú alebo nie. A je to cítiť a hlavne počuť. Dôsledkom takéhoto dizajnu je fakt, že v naozaj rušných situáciách som niekedy otváral aplikáciu aby som skontroloval či je ANC aktívne alebo nie. V menej rušných situáciách zas fungovali fantasticky.

Huawei FreeBuds 3: Ovládanie

Malé a niekedy aj oveľa väčšie Bluetooth slúchadlá často neponúkajú dosť kvalitne spracovaný spôsob ovládania (napríklad Sony). Huawei sa tento problém podarilo vyriešiť celkom šikovne. Spôsob ovládania hlavne po novej aktualizácii funguje prekvapivo dobre a čo ma teší ešte viac, v aplikácii AI Life si dokonca môžete upraviť, čo majú slúchadlá robiť keď po nich, povedzme, dvakrát poklepete.

Celkový počet úloh, ktorým budú slúchadlá rozumieť je celkom obmedzený, no zároveň postačujúci. Ovládať dotykom môžete napríklad zapnutie/zastavenie prehrávania, preskočenie skladby či aktivovanie Google asistenta.

Huawei FreeBuds 3: Výdrž batérie

Každé z dvoch slúchadiel na jedno nabitie vydrží približne 3 až 4 hodiny.  Celková výdrž je však omnoho vyššia. Puzdro, v ktorom budete slúchadlá prenášať totiž slúži ako power banka a dokáže ich nabiť na ďalších 20 hodín počúvania. Na „jedno nabitie“ tak máte k dispozícii až 24 hodín počúvania, aj keď s malými prestávkami. Z mojej skúsenosti sú tvrdenia Huawei relatívne presné. Odchýlku môže spôsobovať pomer počúvania hudby so zapnutou funkciou ANC a bez nej, ako aj hlasitosť, ktorú si nastavíte.

Pri mojom bežnom režime som slúchadlá nabíjal približne raz za týždeň. Keď som však vedel, že k nabíjačke nebudem mať prístup, radšej som ich na chvíľu pripojil k drôtovej alebo bezdrôtovej nabíjačke. Podporujú totiž bezdrôtové nabíjanie (Qi) alebo nabíjanie cez USB C kábel.

Huawei FreeBuds 3: Verdikt

Huawei pripravil veľmi silný produkt určený ľuďom, ktorí často cestujú alebo ľuďom, ktorí sa chcú odizolovať od okolitého hluku vo svojom prostredí. Sú malé, kvalitné a veľmi pekne spracované. Nenazval by som ich však tým najlepším na trhu, no to som očakával už pri pohľade na ich cenu.

Nevýhodou FreeBuds 3 je fakt, že im chýba fyzické rušenie okolitého hluku silikónovými štupľami. Algoritmus rušenia okolitého hluku robí všetko, čo môže, no niekedy si hluk jednoducho nájde cestu do ucha.

Pri porovnaní s Apple AirPods či Galaxy Buds od Samsungu však nie je o čom diskutovať. Riešenie od Huawei je jednoznačne kvalitnejšie, ponúka lepšiu kvalitu reprodukcie zvuku a potešiť môže aj kvalitný mikrofón, vďaka ktorému už nebudete musieť pri snahe telefonovať hľadať závetrie.

Vidím však aj veľký potenciál. FreeBuds 3 sú pre mňa akýmsi nakuknutím do toho, čo Huawei môže priniesť v budúcnosti. Ak sa mu pri FreeBuds 4 podarí odstrániť všetky nedostatky, v repertoári bude mať bezdrôtové slúchadlá, ktoré budú konkurenciu hľadať len veľmi ťažko.

Aj napriek tomu však FreeBuds 3 nemám problém odporučiť rodine či kamarátom. Sú skvelým spoločníkom na cestovanie, prácu či počúvanie hudby hoc i v posteli.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať