RECENZIA Huawei Nova 5T: Nové jedlo z rovnakých surovín

To, že Huawei minulý rok prešiel náročnou skúškou netreba pripomínať. Výrobca spotrebnej elektroniky z čínskeho Šen-čenu preto nasadil rôzne taktiky, ako ostať na trhu stále aktuálny.

To, že Huawei minulý rok prešiel náročnou skúškou netreba pripomínať. Výrobca spotrebnej elektroniky z čínskeho Šen-čenu preto nasadil rôzne taktiky, ako ostať na trhu stále aktuálny. Jednou z nich sú očividne mierne zmeny už dostupných smartfónov. Koniec koncov, Honor 20 a Huawei Nova 5T sú si podobnejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať a nie je to žiadna náhoda.

To v žiadnom prípade nemusí znamenať negatívny bodík v pomyselnej žiackej knihe. Práve naopak. Huawei Nova 5T je nacenený agresívne, vďaka čomu sa z neho stáva atraktívna voľba pre všetkých tých, ktorí chcú výkonný smartfón s dobrými fotoaparátmi a dizajnom, ktorý zaujme. Samozrejme, ruka v ruke s plne fungujúcimi Google službami.

Huawei Nova 5T: Dizajn a kvalita spracovania

Huawei Nova 5T je nádherný smartfón, a to aj napriek tomu, že vo svojej podstate nepriniesol nič nové, resp. revolučné. Lesklá zadná strana, kombinácia skla a kovu a displej s malým okrúhlym otvorom pre predný fotoaparát. To sú všetko dizajnové voľby, aké sme už dávnejšie mohli vidieť pri konkurencii, resp. pri dcérskej spoločnosti Huawei, Honor.

Menšou novinkou pri Huawei je snímač odtlačkov prstov umiestnený na boku zariadenia. Zabudovaný je do tlačidla pre zapnutie/vypnutie telefónu. Keď chcete telefón zapnúť, automaticky sa aj odomkne, pretože okamžite rozpozná odtlačok. Ak si ho nastavíte, samozrejme. Pre zapnutie dokonca tlačidlo ani nemusíte fyzicky stlačiť, stačí k nemu len priložiť prst.

Huawei Nova 5T bohužiaľ neponúka 3,5 mm výstup pre slúchadlá, v balení si však našťastie nájdete USB C do 3,5 mm adaptér, vďaka čomu si k nemu môžete pripojiť slúchadlá bez nutnosti adaptér kupovať zvlášť.

Huawei Nova 5T: Displej

Nova 5T do vienka dostal 6,26-palcový LTPS displej s rozlíšením 2 340 x 1 080 pixelov s pomerom strán 19,5:9. Selfie fotoaparát je, ako som spomenul vyššie, uložený v malom okrúhlom otvore priamo v displeji. Osobne mi tento dizajn neprekáža, no niekomu vadiť môže. Majte to teda na pamäti.

Samotný displej ničím neohúri, no zároveň ani nesklame. Na prémiovejšie OLED panely sa síce nechytá, no určite z neho nebudete mať pocit, že by vám niečo vyslovene chýbalo. Okrem funkcie Always-on, ktorá je viazaná práve na OLED technológiu.

Huawei Nova 5T: Softvér

Ekonomický konflikt západného sveta s Čínou si vybral svoju daň aj na Huawei. Čínska spoločnosť stratila možnosť získať licenciu od Google, čo sa odrazilo na ich ďalších plánoch. Slovo ďalších používam schválne, keďže Huawei Nova 5T to „stihol“ a v jeho výbave tak nájdeme všetky Google služby. Spoľahnúť sa tak môžete na integráciu Google Play, Gmailu, Máp a ďalších základných aplikácií.

Aktuálne to vyzerá tak, že zariadenia Huawei, ktoré sa začali predávať s predinštalovanými službami Google, budú schopné získať aj ďalšie aktualizácie bez toho, aby prišli o Google aktualizácie. Mám tým na mysli veľké aktualizácie ako napríklad prechod z Android 9 na Android 10.

Okrem plnohodnotného Androidu sa pri Nova 5T môžete samozrejme tešiť aj na obľúbenú nadstavbu Huawei známku ako EMUI. Počas testovania som pracoval s verziou EMUI 9.1, neskôr však určite príde aj EMUI 10.

Huawei Nova 5T: Výkon a pamäť

Aj napriek tomu, že Huawei Nova 5T cenovo spadá skôr do strednej triedy, vo výbave ponúka také komponenty, vďaka ktorým by sa kľudne mohol hlásiť aj do vyššej skupiny. Vo výbave má napríklad 128 GB úložisko, 6 GB operačnej pamäte RAM a výkonný čipset Kirin 980 známy napríklad z Huawei P30 Pro.

Vďaka tomu dokáže podať skutočne rešpektovateľný výkon. V teste 3DMark Slingshot Extreme dokázal získať niečo málo vyše 4 000 bodov, v Geekbench 5 zas 670 bodov (single), resp. 2 401 bodov (multi). To je nebezpečne blízko teritória Galaxy Note10 či OnePlus 7.

Vysoký výkon sa odrazil aj v reálnom svete. Rýchlosť otvárania aplikácií je hodná vlajkovej lode a rovnakého označenia je hoden aj výkon v hrách. Skutočne, ak hľadáte telefón s najlepším pomerom ceny k výkonu, Nova 5T až na jednu výnimku nemá konkurenciu. Ten jednej výnimke sa budem venovať vo finálnom verdikte na úplnom konci.

Huawei Nova 5T: Foto, video a audio

Huawei je spoločnosť, ktorá svoj úspech z veľkej časti postavila na dvoch základných pilieroch, ktorými sú dizajn a výkon fotoaparátov. Úspešný vzorec sa rozhodla aplikovať aj pri modeli Nova 5T, ktorý vyzerá naozaj lákavo a fotí ešte lepšie. Môže za to hlavne jeho 48 Mpx hlavný senzor s clonou f/1.8, ktorému vypomáha 16 Mpx senzor s clonou f/2.2 (ultraširokouhlý), 2 Mpx macro senzor a 2 Mpx senzor pre meranie hĺbky snímky.

Zabudnúť nemôžeme ani na predný fotoaparát, ktorý získal rozlíšenie 32 Mpx a objektív s clonou f/2.0, čo zabezpečí fantastickú kvalitu selfie aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

V aplikácii fotoaparátu sa nachádzajú všetky obľúbené režimy ako panoráma, HDR, rozmazanie pozadia či rozpoznanie scén pomocou umelej inteligencie. Jedna vec však vo výbave nie je, a tou je nočný režim.

Päť senzorov na jednom smartfóne sa môže zdať ako veľa a popravde, veľa to aj je. Celé foto ústrojenstvo je identické s tým, aké používa Honor 20 a veľmi podobné s tým, aké do vienka dostal Honor 20 Pro.

Zo štyroch senzorov na zadnej strane som väčšinu času využil len dva – 48 Mpx hlavný a 16 Mpx ultraširokouhlý. Pre zachytenie kvalitných macro záberov by ste museli byť výnimočne presní, keďže 2 Mpx senzor ostrí na vzdialenosť 4 cm.

48 Mpx senzor však určite prináša veľa výhod, medzi ktoré, paradoxne, snímanie 48 Mpx záberov neradím. Režim „Ultra jas“ pri ktorom telefón skutočne využije všetkých 48 miliónov pixelov na senzore sa oplatí využiť len pri fotení nehybných objektov. Nevýhodou je, že pri tomto režime prichádzate o väčšinu funkcionality AI a pochopiteľne aj zoom.

Kvalita záberov je však vynikajúca. Hovoríme tu, koniec koncov, o Huawei, ktorý je v tomto špecialista. V základnom režime sú farby vyvážené a detailov je v jednotlivých záberoch viac než dosť. Pri zapnutí režimu AIfarby sýtejšiemenej prirodzené. Ako som spomenul vyššie, chýba mi tu však jeden z mojich najobľúbenejších režimov – nočný režim. Bez neho telefón bohužiaľ nevidí viac ako vy, čo je niečo, čo je pri Huawei bežne takmer návykové.

Huawei Nova 5T: Batéria

Huawei Nova 5T ponúka 3 750 mAh batériu. Nie je to teda zázrak, no zároveň ani niečo, s čím by ste nedokázali žiť. Ak by ste si nedali čo i len jednu prestávku, telefón by vydržal približne 7 až 8 hodín. To neznie veľmi pozitívne, no takto telefón používa len málokto. Pri bežnom používaní mi vydržal 1,5 až 2 dni, čo je viac-menej štandard, na ktorý sme si zvykli už dávnejšie.

V krabičke si okrem toho nájdete aj rýchlonabíjačku, ktorá telefón dokázala z 10 % na približne 85 % nabiť za hodinu. Nabíjanie sa postupne spomaľovalo, prvých 50 % batérie bolo k dispozícii už po prvých 20 minútach. To je vynikajúce hlavne pri situáciách, keď sa ponáhľate a telefón potrebujete nabiť aspoň tak, aby vydržal do konca dňa.

Huawei Nova 5T: Verdikt

Huawei ponúka dva takmer identické smartfóny – Honor 20 a Huawei Nova 5T. Som presvedčený, že za to môže hlavne konflikt medzi USA a Čínou, čo Huawei donútilo „variť“ z rovnakých surovín. Nakoniec sa mu to však podarilo a vykúzlil smartfón, ktorý vyzerá a pôsobí unikátne.

Najväčšou konkurenciou pre Nova 5T je v tejto dobe azda Xiaomi Mi 9T Pro, ktorý aj na Slovensku kúpite už od 320 €. Ak by nebolo riešenia od Xiaomi, Nova 5T by bola moja jasná voľba. Takto to však v biznise nefunguje. Na výber vďaka tomu máme širší výber. Rozhodnúť sa tak musíte sami. Ak sa vám páči Huawei, Nova 5T je skvelou voľbou. Ak sa vám však naopak páči, ako vyzerajú telefón od Xiaomi, Mi 9T Pro bude lepšia voľba.