George Soros investuje 1 miliardu dolárov do nových univerzít, budú šíriť liberálne hodnoty

"Z pohľadu dlhodobej stratégie verím, že naša najväčšia nádej leží v prístupe ku kvalitnému vzdelaniu."

3
Filantrop George Soros
Filantrop George Soros (FOTO www.stephan-roehl.de)

George Soros oznámil obrovskú investíciu do čerstvo-vznikajúcej siete špičkových univerzít s liberálnymi hodnotami. The Open Society University Network reprezentuje ambiciózny medzinárodný projekt, ktorý bude poskytovať priestor pre vzdelávanie a výskum.

K oznámeniu plánov kontroverzného filantropa došlo vo švajčiarskom Davose, a to počas každoročného Svetového ekonomického fóra. Na novinku upozornil Bloomberg. Samotný komentár si môžete prečítať na webe MarketWatch.

„Žijeme v transformačnej chvíli. Prežitie otvorených spoločností je ohrozené, čelíme však ešte väčšej kríze: klimatickej zmene, ktorá ohrozuje prežitie našej civilizácie.“

Ako píše EU Observer, úlohou siete univerzít má byť šírenie liberálno-demokratických hodnôt, riešiť klimatické problémy a bojovať s rastúcim nacionalizmom či autoritárskymi režimami. George Soros zároveň však vyzdvihol aj dve základné vlastnosti, ktoré možno považovať za jej hlavné piliere. Prvou je kritické myslenie a druhou zase akademická sloboda.

„Z pohľadu dlhodobej stratégie verím, že naša najväčšia nádej leží v prístupe ku kvalitnému vzdelaniu. Vzdelaniu, ktoré posilní autonómiu jedinca osvojením si kritického myslenia,“ uviedol George Soros na margo čoraz nebezpečnejšiemu vzostupu populizmu vo východnej Európe.

Projekt vznikne vďaka spolupráci organizácie Open Society Foundations s poprednými svetovými univerzitami a kultúrnymi inštitúciami. Dostupné informácie hovoria o Central European University aj Bard College.