nokia 8.1 plus

Spoločnosť stojaca za smartfónmi Nokia získala štedrú investíciu, od Google aj Qualcommu

Konzorcium HMD Global, ktoré na základe licencie navrhuje a predáva smartfóny značky Nokia, získalo investíciu vo výške 230 miliónov dolárov.

Konzorcium HMD Global, ktoré na základe licencie navrhuje a predáva smartfóny značky Nokia, získalo investíciu vo výške 230 miliónov dolárov. Peniaze do spoločnosti naliali okrem iných aj súčasní strategickí partneri Google a Qualcomm, informuje VentureBeat.

Štedrá finančná injekcia pomôže spoločnosti urýchliť vývoj a výrobu mobilných zariadení schopných pracovať so sieťami 5. generácie, ako aj preniknúť na svetových trhoch.

Prvý 5G smartfón HMD Global predstavilo len nedávno, v priebehu apríla. Išlo o model Nokia 8.3, ktorý sa začne onedlho predávať. Vďaka finančným prostriedkom od investorov si môže HMD Global postupne vylepšiť svoju pozíciu na trhu vzhľadom ku konkurencii.

Podľa Counterpoint Research má HMD Global len asi 1-percentný podiel na trhu, čo ho radí niekde na 13. pozíciu spomedzi všetkých veľkých výrobcov smartfónov. HMD Global má šancu rásť, čo je zaujímavé hlavne pre Google.

Nokia
Nokia 8.3. Foto: HMD Global

Huawei a Honor nemôžu kvôli sankciám zo strany USA využívať mobilné služby a aplikácie od Google a smartfóny značky Nokia by mohli túto vzniknutú dieru časom aspoň čiastočne zaplniť.

HMD Global je európskou spoločnosťou, ktorá v minulom roku presunula svoje dátové centrá zo Singapuru do Fínska s cieľom zlepšiť ochranu osobných údajov zákazníkov. Je málo pravdepodobné, že podnikanie HMD Global nejakým spôsobom negatívne ovplyvní obchodná vojna medzi USA a Čínou.

TIP REDAKCIE
Smutná rozlúčka: Samsung vraj budúci mesiac vyrobí posledný model Galaxy Note

Hovorca spoločnosti potvrdil, že konzorcium HMD Global bolo ocenené na 1 miliardu dolárov. Okrem toho hovoril o uzavretí prvého kola financovania, čím naznačil, že v budúcnosti môžu získať ďalšie investície.

HMD Global má väčšie ambície, ako len vyvíjať a predávať smartfóny Nokia, ktoré produkuje v spolupráci FIH Mobile, dcérskou spoločnosťou výrobcu Foxconn. Konzorcium začalo začiatkom tohto roka predávať mobilné služby – roamingové SIM karty HMD Connect.

Prevzala tiež softvérovú firmu Valona Labs, ktorá sa orientuje na kybernetickú bezpečnosť. Konzorcium okrem toho otvorilo nové centrum vývoja softvérových služieb pre smartfóny Nokia so zameraním na obrazové a zvukové technológie či digitálnu bezpečnosť.

Pozíciu etablovaných hráčov na trhu so smartfónmi v Severnej Amerike a Európe HMD Global pravdepodobne neohrozí. Potenciál rastu je ale viditeľný v Brazílii, Indii, v Afrike a v ďalších podobných krajinách.

Čo sa týka najbližších mobilných noviniek, koncom roka by mal výrobca predstaviť vlajkovú loď, predbežne označovanú ako Nokia 9.2. Okrem 5G pripojenia zrejme ponúkne 8K video a technológie spoločnosti ZEISS.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať