Ilustračný obrázok

Navždy mladí: Start-up vraj dokáže zvrátiť starnutie až o 20 rokov

Start-up Libella Gene Therapeutics sľubuje svojim zákazníkom, že im už čoskoro pozastaví starnutie. Musia však zaplatiť 1 milión dolárov.

Ambiciózny americký start-up Libella Gene Therapeutics sľubuje svojim zákazníkom, že im už čoskoro zvráti starnutie. Potenciálni záujemcovia musia však zaplatiť nemalý obnos peňazí.

Zákrok stojí až 1 milión dolárov, a to i napriek tomu, že môže spôsobiť vážne problémy. Podobnú procedúru zatiaľ podstúpilo len veľmi málo ľudí, v mnohých prípadoch navyše za zatvorenými dverami, takže bude veľmi zaujímave sledovať, ako kontroverzný test dopadne. Proces prebehne v Kolumbii.

Odborníci upozorňujú na množstvo rizík, ktoré ohrozujú každého jedného záujemcu. Keďže ide o niečo, s čím nemáme žiadne poriadne skúsenosti, možné je tu naozaj všetko. Najväčšie obavy sú z nechcenej aktivácie spiacich rakovinových buniek.

Vraj zvrátia starnutie

Start-up tvrdí, že procedúru zrealizuje prostredníctvom génovej terapie. Keď tak spraví, obohatenie buniek o gén s názvom TERT prostredníctvom vírusu vytvorí kľúčový enzým telomeráza a ten následne predĺži čoraz kratšie teloméry. Čím sme starší, tým je súčasť našich chromozómov kratšia. Skôr či neskôr sa preto dostane pod kritickú hodnotu a od toho momentu prestane fungovať normálny bunkový cyklus.

“Viem, že to, o čo sa snažíme, znie ako sci-fi, no zároveň verím, že je to vedeckou realitou,” prezradil na margo avizovaných testov Jeff Mathis, šéf Libella Gene Therapeutics, v rozhovore pre OneZero.

Start-up vraj dokáže prostredníctvom ešte stále nedokončenej technológie zvrátiť starnutie až o 20 rokov. Za vývojom stojí špičkový molekulárny biológ Bill Andres, ktorý v roku 1997 so skupinou odborníkov identifikoval ľudský enzým telomeráza. Poznatky boli čerpané z dvoch vedeckých prác – za jednou stojí americký genetik Ronald DePinho a za druhou pre zmenu renomovaná španielska vedkyňa Maria Blasco.

Na myšiach to fungovalo

Vedci v rokoch 2017 a 2018 síce zistili, že génová terapia dokáže zvrátiť náznaky starnutia, no v laboratóriu nemali jedného z nás, ale iba laboratórne myši. Ako píše web SingularityHub, zvieratám predĺžili dĺžku života o 30 až 36 percent.

Vírus, ktorý bol schopný obnoviť teloméry, si v roku 2015 vstrekla dokonca aj šéfka firmy BioVova. K výsledkom sme sa ale nedostali, takže nevieme povedať, či bolo nejakým spôsobom ovplyvnené starnutie jej tela. Vieme iba to, že kľúčový proces obnovy prebehol úspešne.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať