DuckDuckGo

DuckDuckGo je v Európe najobľúbenejším alternatívnym vyhľadávačom pre Android

Spoločnosť Google od apríla minulého roka upozorňuje nových aj súčasných používateľov Android zariadení na to, že môžu používať aj alternatívne vyhľadávače.

Spoločnosť Google od apríla minulého roka upozorňuje nových aj súčasných používateľov Android zariadení v Európe na to, že môžu používať aj iný prehliadač a vyhľadávanie než tie, ktoré sú v zariadeniach vopred nainštalované.

Dobrovoľný výber prehliadača a vyhľadávača bude od marca 2020 v nových zariadeniach súčasťou úvodných nastavení, ktorými musí zákazník prejsť po prvom zapnutí smartfónu. Teraz sa možnosť voľby zobrazí pri prvom spustení aplikácie Obchod Play.

Google musí dávať používateľom na výber na základe rozhodnutia Európskej komisie, ktorá dospela k záveru, že Google porušoval európske protimonopolné pravidlá. Komisii sa nepáčilo, že sú v zariadeniach s OS Android vopred nainštalované aplikácie ako Chrome či vyhľadávanie Google. Google za to dostal od Európskej komisie pokutu vo výške 4,3 miliardy €.

Google teraz zverejnil zoznam alternatívnych vyhľadávačov, ktoré vzišli ako víťazné na základe aukcií usporiadaných v jednotlivých krajinách. S absolútnou prevahou víťazí vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý kladie dôraz na ochranu osobných údajov a súkromia. Google ho bude ako alternatívu ponúkať v 30 krajinách (aj na Slovensku), výnimkou je len Spojené kráľovstvo, kde sa dostal do popredia vyhľadávač Bing od spoločnosti Microsoft.

TIP REDAKCIE
Uber si od zákazníka vypýtal 600 dolárov: Na 9 hodín uviazol v zápche
Vyhľadávanie DuckDuckGo

Neznamená to ale, že bude vyhľadávanie DuckDuckGo v Android zariadeniach automaticky používanejšie ako vyhľadávanie od Google. Ide len o prehľad alternatívnych vyhľadávačov ponúkaných ako náhrada za službu od Google.

Vyhľadávače sa v ponuke výberu zobrazia v náhodnom poradí. DuckDuckGo tak nemusí ťažiť z prvej pozície, na ktorej by sa poprípade nachádzal. Okrem toho sa ponuka alternatívnych vyhľadávačov môže v jednotlivých krajinách líšiť. Bing sa možno v rámci aukcie uchádzal len o pozície v Spojenom kráľovstve. Pri iných krajinách nefiguruje ani na druhom či treťom mieste. Zoznam preferovaných alternatívnych vyhľadávačov nájdete na tejto adrese.

Prehliadač a vyhľadávač DuckDuckGo vznikol v roku 2008. Vytvoril ho Gabriel Weinberg, ktorý stojí aj za dnes už neexistujúcou sociálnou sieťou Names Database. DuckDuckGo je vo forme internetového prehliadača dostupný aj v obchode Google Play, kde sa teší vysokým hodnoteniam. Ak ho chcete vyskúšať, kliknite SEM.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať