evo II

Autel Evo II: Nový dron sa pýši 8K kamerou a 40-minútovou výdržou

Na technologickom veľtrhu CES 2020 sa objavila aj trojica nových dronov z dielne spoločnosti Autel Robotics, ktoré nesú spoločné pomenovanie EVO II.

Na technologickom veľtrhu CES 2020 sa objavila aj trojica nových dronov z dielne spoločnosti Autel Robotics, ktoré nesú spoločné pomenovanie EVO II. Líšia sa len použitou foto technikou.

Drony Evo II vyzerajú viac ako len obstojná konkurencia pre populárne produkty od DJI. Tvorcovia dron zvýraznili povrchovou úpravou v sýtej oranžovej farbe a nepochybne vlajkovými parametrami.

Dron EVO II, ktorý môžeme považovať za základ danej trojice, má vo svojej výbave snímač obrazu Sony IMX586 so 48 Mpx rozlíšením, ktorý dokáže natáčať video v 8K kvalite (10-bit, 24/25 fps, bitrate 120 mbps), píše The Verge. Tento snímač obrazu bol pôvodne navrhnutý pre smartfóny.

Objektív má svetelnosť f/1.8 a zorné pole ekvivalentné k 35 mm ohniskovej vzdialenosti. Limitná je len veľkosť samotného snímača obrazu, ktorý má pol palca. V ideálnych podmienkach sa dron udrží vo vzduchu celých 40 minút. Pri živote ho drží akumulátor s 7100 mAh kapacitou.

evo II pro
Foto: Autel Robotics

Dron dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 72 kilometrov za hodinu (Ludicrous Mode). V bežnom režime prevádzky však bude rýchlosť menšia. Dron je doslova obsiaty kamerami a senzormi (12 kusov + 2x sonar), ktoré nepretržite sledujú okolie zariadenia a pomáhajú so správnou navigáciou.

EVO II sa vie sám vyhýbať prekážkam, dokáže sledovať označené objekty, korigovať let vo veternom počasí a podobne. Dron váži 1127 gramov a má 8 GB internú pamäť. To je relatívne málo, preto inžinieri pridali slot pre max. 256 GB microSD kartu.

EVO II Pro

Nadšencov leteckej fotografie zaujme hlavne model EVO II Pro. Ten síce dokáže natočiť v úvodzovkách „len“ 6K video, to je však stále viac ako dostatočné. Dron používa veľký snímač obrazu s rozmerom jedného celého palca (Sony IMX383, 10-bit, 120 Mbps).

TIP REDAKCIE
POZOR: WhatsApp ukončuje podporu pre niektoré zariadenia. Je medzi nimi aj to vaše?
evo II Pro
Foto: Autel Robotics

Kontrolu nad hĺbkou ostrosti pilot získa vďaka variabilnej clone objektívu od f/2,8 do f/11. Snímač má rozlíšenie 20 Mpx a objektív ekv. 29 mm ohniskovej vzdialenosti.

V prvom aj druhom prípade je foto technika uložená v mechanicky stabilizovanej hlave v prednej časti konštrukcie. Výrobca hovorí o možnosti fotografovania a natáčania v HDR režime či o 4-násobnom priblížení bez straty kvality (EVO II).

evo II pro
Foto: Autel Robotics

EVO II Pro má rovnaké letové schopnosti ako typ EVO II. Je ale o niečo ťaží, váži 1174 gramov. Batérie dronov sa dajú meniť, čiže pilot nie je obmedzený na jeden 40-minútový let. Pribalený diaľkový ovládač je vybavený informačným displejom a s dronom dokáže komunikovať na vzdialenosť až 9 kilometrov. Pripája sa k nemu smartfón.

EVO II Dual

Tretím dronom z radu je EVO II Dual s trochu odlišným zameraním. Má dva snímače obrazu. 8K senzor je skombinovaný s termo kamerou FLIR Boson, pričom dokážu natáčať súčasne. Termovízia je však zaznamenávaná v nižšom rozlíšení 640 x 512 Mpx.

Foto: Autel Robotics

Toto zariadenie ocenia špecifické profesie, v rámci ktorých je dôležité monitorovanie určitej oblasti. Ide napr. o hasičov, súkromné bezpečnostné zložky, lesníkov, poľnohospodárov a podobne.

Autel Robotics uvádza, že ceny a dostupnosť zverejní neskôr. Podľa digitalcameraworld.com ale bude dron EVO II dostupný koncom januára za cenu 1495 dolárov. Typ EVO II by sa mal na trhu objaviť vo februári s cenou 1795 dolárov. Podrobnosti o cene a dostupnosti verzie EVO II Dual zatiaľ známe nie sú.