Európska únia

Elektrina je budúcnosť: EÚ naleje do vývoja a recyklácie batérií miliardy eur

Európska únia podporí projekty, ktoré sú zamerané na inovovanie batérií, batériových systémov a príslušného softvéru. Financie poskytne sedem členských štátov.

Európska únia (EÚ) podporí ambiciózne projekty, ktoré sú zamerané na inovovanie batérií, batériových systémov a príslušného softvéru. Financie poskytne sedem členských štátov, a to vrátane Nemecka, Francúzska či Poľska.

Iniciatíva bola v uplynulých dňoch schválená Európskou komisiou, z čoho vyplýva, že dostala zelenú. Ak pôjde všetko podľa plánov, tak by mala fungovať až do roku 2031, informuje oficiálny web EÚ.

“Výroba batérií v Európe reprezentuje strategický záujem pre našu ekonomiku a spoločnosť, pretože má potenciál, ktorý súvisí s čistou mobilitou a energiou, vytváraním nových pracovných miest, udržateľnosťou aj kompetenciou,” uviedla ma margo projektu komisárka Margrethe Vestager.

Do projektu bude podľa dostupných informácií zapojených celkovo 17 subjektov, prevažne priemyselné firmy.

4 kľúčové oblasti

Investície sú zamerané na štyri kľúčové oblasti – minerály, batériové bunky, batériové systémy a recykláciu. Ide teda o kompletný hodnotový reťazec vrátane samotnej likvidácie či opätovného využitia už použitých materiálov.

Cieľom je zlepšenie aktuálnej technologickej úrovne a zníženie emisií CO2, ktoré vznikajú počas výroby. Od finančnej podpory sa očakáva zväčšenie výdrže, skrátenie nabíjacích časov, zvýšenie bezpečnosti aj redukcia negatívneho dopadu na naše krehké životné prostredie.

TIP REDAKCIE
LC400 Pro 50 W: Laserová gravírovačka, ktorú si zamilujete. Teraz stojí už len 185 €

Ďalších 5 miliárd

Web Európskej únie spomína okrem iného i to, že rozpočet o veľkosti 3,2 miliardy eur nie je ešte stále finálny. Súkromný sektor by mal totiž poskytnúť ďalších 5 miliárd.

Do projektu sa zapojilo sedem členských krajín – Nemecko (1,25 miliardy eur), Francúzsko (960 miliónov eur), Belgicko (80 miliónov eur), Taliansko (570 miliónov eur), Poľsko (240 miliónov eur), Fínsko (30 miliónov eur) a Švédsko (50 miliónov eur).