Výroba elektromobilov

Odborníci: Emisie CO2 z výroby batérií pre elektromobily pomaly, ale isto klesajú

Produkcia akumulátorov pre elektromobily zaťažuje naše životné prostredie, o tom niet žiadnych pochýb. Dobrou správou však je, že emisie CO2 klesajú.

Produkcia akumulátorov pre elektromobily zaťažuje naše krehké životné prostredie, o tom niet žiadnych pochýb. Dobrou správou však je, že problémové emisie CO2 v priebehu dvoch rokov klesli približne o polovicu.

Čo za tým teda stojí? Ako píše web Teslarati, nedávno zrealizovaná štúdia švédskeho inštitútu s názvom IVL Swedish Environmental Research Institute spomína zvýšenie efektivity fabrík. Objemnejšia výroba prispela k tomu, aby boli viac ohľaduplné k prírode.

Až 200 kg emisií CO2

Staršia štúdia z roku 2017, za ktorou stojí tá istá organizácia, prezradila, že na 1 kWh pripadá v priemere od 150 do 200 kilogramov emisií CO2. Veci sa ale postupom času zmenili, pretože toto číslo kleslo v priebehu dvoch rokov na 61 až 106 kilogramov.

Väčší dopyt, lepšia efektivita

V podstatne vyššej efektivite má prsty najmä čoraz väčší dopyt po hybridoch či elektromobiloch. Výrobné linky chrlia viac a viac batérií, čo zlepšuje pomer množstva vzniknutých emisií. Ide to síce pomaly, ale isto.

TIP REDAKCIE
Eleglide T1: Elektrický horský bicykel s fantastickým 100 km dojazdom!

Rovnako stojí za zmienku, že niektoré časti výrobných procesov začínajú fungovať prostredníctvom zelenej elektrickej energie zo solárnych panelov alebo veterných turbín. Podobná stratégia nie je cudzia ani automobilke Tesla a jej ozrutnej fabrike Gigafactory na púšti v Nevade. Aktuálna situácia by sa preto mala v neďalekej budúcnosti ešte zlepšiť.