Mi note 10

ZOZNAM: Najlepšie foto a video smartfóny tohto roka

Experti z DxOMark v priebehu každého roka otestujú foto a video schopnosti väčšiny kľúčových zariadení trhu, zväčša teda vlajkových lodí.

Experti z DxOMark v priebehu každého roka otestujú foto a video schopnosti väčšiny kľúčových zariadení trhu, zväčša teda vlajkových lodí.

K testovaniu pristupujú dôkladne takým spôsobom, aby bolo v každom z jednotlivých prípadov overovanie funkcií rovnaké a spravodlivé. S inováciami na poli mobilnej fotografie metódy testovania upravujú, aby zohľadnili najnovšie trendy.

Tento rok začali v DxOMark hodnotiť aj kvalitu nočnej a širokouhlej fotografie, predné kamery smartfónov a dokonca sa pustili do testovania kvality reprodukcie a nahrávania zvuku. Rebríčky DxOMark sú rešpektované, to však neznamená, že im treba slepo dôverovať.

Sledovať treba aj ďalšie zdroje, užívateľ by mal myslieť na vlastné preferencie a v neposlednom rade, DxO je primárne konzultačná spoločnosť, ktorá poskytuje firmám poradenstvo v oblasti hardvéru. Samozrejme za peniaze.

Tvorcovia z DxOMark vybrali ako najlepšie foto mobily roka nasledujúce zariadenia.

Huawei Mate 30 Pro, Xiaomi Mi Note 10

Najlepší všestranný foto mobil.

Asi nie je prekvapením, že najlepším foto mobilom do každej situácie je najnovšia vlajková loď z dielne Huawei. Svoju pozíciu však zdieľa s podstatne lacnejším hráčom, nedávno predstaveným top modelom z produkcie Xiaomi.

mate 30 Pro
Foto: Huawei

Huawei Mate 30 Pro je rozhodne atraktívnym produktom, ktorý však u nás zostáva mimo oficiálnych predajných kanálov. Dôvody sú dobre známe. Smartfón bez aplikácií a služieb od Google by si asi veľa zákazníkov nekúpilo.

Výhoda tým pádom stojí na strane modelu Xiaomi Mi Note 10, ktorý sa u nás už oficiálne predáva. Ide o medzinárodnú verziu zariadenia, ktoré je na ázijských trhoch predávané pod označením Mi CC9 Pro.

TIP REDAKCIE
Niektoré smartfóny Nokia získajú Android 11 neskôr, ukazuje harmonogram
mi note 10 Pro
Foto: Xiaomi

Univerzálnu foto zostavu niekoľkých snímačov obrazu vedie 1/1.33″ senzor s poriadne vysokým, až 108 Mpx rozlíšením.

Apple iPhone 11 Pro Max

Najlepšie video.

Apple iPhone 11 Pro Max je podľa hodnotenia DxOMark najlepším všestranným smartfónom pre tých zákazníkov, ktorí preferujú ekosystém od Apple. Zároveň však ide o zariadenie, ktoré exceluje v kvalite video záznamu.

iphone-11-pro
Foto: Apple

Videá zo smartfónov iPhone boli vždy výborné a najnovší model 11 Pro Max to len potvrdzuje na čele s vynikajúcim snímaním HDR videa. Recenzenti mysleli aj na Android klub, ktorému odporúčajú už spomenutý Xiaomi Mi Note 10. Za video schopnosti získal rovnaký počet bodov ako iPhone 11 Pro Max (102 bodov).

Xiaomi Mi Note 10

Zoom, zoom.

Xiaomi Mi Note 10 (a.k.a Mi CC9 Pro Premium Edition) sa v koncoročnom výbere od DxOMark nachádza opäť. Tentokrát zaujal aj výkonným optickým priblížením, ktoré dostalo od hodnotiteľov 109 bodov.

mi note 10
Foto: Xiaomi

Za sebou tak novinka výraznejšie zanechala druhý model s popredným optickým priblížením, ktorým je Huawei P30 Pro. Ten obdržal v úvodzovkách len 95 bodov.

p30
Foto: red.

Optické priblíženie možno nie je také preferované ako širokouhlá alebo klasická fotografia, v určitých situáciách však vie dopomôcť k peknému záberu vzdialenejšieho objektu.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G

Širokouhlá fotografia.

Keď už spomíname fotografovanie širokouhlých záberov, v tejto kategórii zbiera najlepšie body Galaxy Note 10+, ktorý na trh priniesol juhokórejský Samsung. Tento smartfón ponúka jedno z najširších zorných polí vôbec, poradí si aj v interiéri či v exteriéri za veľmi jasného počasia.

TIP REDAKCIE
PS5 je na trhu len pár mesiacov a už plánujú jej vylepšenie. Vieme, kedy príde!
Samsung Galaxy Note10+
Foto: Red.

Kedysi boli širokouhlé fotografie dominantou vlajkových lodí od LG, ktorým patrí uznanie. Konkurencia ich však medzičasom prevalcovala. Ako alternatíva ku Galaxy Note 10+ poslúži Apple iPhone 11 Pro Max. Nemá však až také široké zorné pole a produkuje viac nežiadúceho šumu. Dobre ale zachytí jemné detaily a textúry.

Huawei Mate 30 Pro

Nočná fotografia. 

Špeciálny nočný režim pre fotografovanie v zlých svetelných podmienkach dnes ponúkajú zariadenia niekoľkých výrobcov, od Motoroly, cez Apple, po Samsung a Google. Kráľom podľa DxOMark ale zostáva Mate 30 Pro.

huawei Mate 30 Pro
Foto: Huawei

Ako alternatívu, ktorá je dostupná na medzinárodnom trhu a momentálne je už lacnejšia, autori odporúčajú kmeňového súrodenca, Huawei P30 Pro. Je zaujímavé, že sa vo výbere nespomína Pixel 4, ktorý má taktiež prepracovaný nočný režim. Night Sight dokonca dokáže zachytiť aj hviezdnu oblohu.

Samsung Galaxy Note 10+ 5G

Autoportrét.

DxOMark testuje aj kvalitu predných fotoaparátov. Doplníme teda, že najviac bodov v tejto kategórii nazbieral Galaxy Note 10+ 5G. Za zmienku ale stojí aj Asus ZenFone 6, ktorý má len o jeden bod nižšie hodnotenie.

Asus ZenFone 6
Foto: ASUS

Jeho tajomstvo tkvie v otočnom fotoaparáte, ktorý slúži aj ako hlavná kamera. Konštrukčné riešenie to je rozhodne unikátne. Zariadenia uvedené v rebríčku patria medzi to najlepšie na trhu vo všeobecnosti. Ich výber teda neprekvapuje. Ako inšpirácia ale poslúži dobre.

Total
7
Zdieľaní