NÁZOR iPhone 11 Pro vs. iPhone XS: Oplatí sa výmena?

Lepší displej, vyšší výkon aj ďalší fotoaparát.

4
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

Apple nám včera večer ukázal svoje tohtoročné iOS smarfóny. Okrem klasického modelu iPhone 11 sa môžeme tešiť aj na jeho lepšie vybavených súrodencov iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, ktoré teraz porovnáme s iPhone XS.

Obe novinky vyzerajú takmer tak isto ako minuloročná generácia. Výrez zostal na svojom pôvodnom mieste a to isté možno povedať i o hardvéri v ňom. Najväčší vizuálny rozdiel si všimnete na zadnej strane konštrukcie, kde po novom pribudol tretí fotoaparát.

Hardvér v útrobách prešiel tradičnou inováciou, čo znamená, že sa môžeme tešiť na opäť lepší výkon, krajšie zábery alebo dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie. Ak teda niekto čaká revolúciu, zostane sklamaný.

Konštrukcia

Dizajn iPhone 11 Pro pripomína dizajn iPhone XS. Pokiaľ si nebudeme všímať vrchnú časť zadnej strany, tak ide o identicky vyzerajúce smartfóny. Oba ponúkajú vyrezaný displej, Lightning port vrátane rovnako vytvarovaných kriviek.

iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

Fotoaparáty na zadnej strany novinky mierne porástli a k pôvodným dvom pribudol tretí. O jeho technickej špecifikácii si ale povieme až trošku nižšie.

Fotoaparáty

Čerstvo pridaný fotoaparát vyniká takzvanou ultra-širokouhlou optikou. To pre používateľov znamená, že budú môcť vyhotoviť fotografie, ktoré pripomínajú zábery z akčných kamier GoPro. Všetko ostatné zostalo bez zmeny.

iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

Rovnako však možno očakávať i vyššiu kvalitu. Keďže firma Apple opäť vylepšila prítomný obrazový procesor, odrazí sa to na bohatších detailoch, reálnejšie podaných farbách a tiež na nižšom šume. O ako veľkom skoku tu hovoríme, prezradia až prvé odborné recenzie.

Displej

Prednú stranu novinky pokrýva vylepšený Super Retina XDR OLED panel s nezmenenou hustotou pixelov. Medzi jeho hlavné prednosti patrí kontrastný pomer 2 000 000:1, svietivosť až 1 200 nitov, lepšia energetická efektivita a podpora pre širokú paletu farieb s prirodzeným odtieňom.

TIP REDAKCIE
Predstavenie nových iPhonov vraj prebehne už 10. septembra!

Dá sa povedať, že tu máme česť s jednou z najväčších medzigeneračných inovácií.

iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro

Výkon a výdrž

Útroby iPhone 11 Pro tvorí pokročilý čipset Apple A13 Bionic, ktorý vznikol vďaka 7 nanometrovej výrobnej technológii. Preto dokáže ponúknuť vyšší výkon a nižšiu spotrebu elektrickej energie ako minuloročný kúsok A12. Na konkrétne čísla si ale musíme ešte chvíľu počkať.

Kapacita zabudovanej batérie porástla z pôvodných 2 658 mAh až na 3 190 mAh. V prípade väčšieho iPhone 11 Pro Max z 3 174 mAh na rovných 3 500 mAh.

Za zmienku však stojí i výmena nabíjačky. V základnom balení už nenájdeme 5 W, ale až 18 W adaptér, ktorý zabezpečí podstatne rýchlejšie nabíjanie akumulátora.

Záver

Ak vlastníte iPhone XS a potrpíte si na dizajne, iPhone 11 Pro vás príliš neohúri. Novinka je tu najmä pre tých, ktorí vlastnia iPhone X z roku 2017 alebo minuloročný iPhone XR. Tí totiž tohtoročné inovácie pocítia najviac.

Pri prechode s iPhone XS nadobudnete mierne krajší obraz, lepší výkon, kvalitnejšie fotografie, ultra-širokouhlý záber, podporu pre Apple Pencil, väčšiu batériu a rýchlejšiu nabíjačku. Ja osobne by som preto počkal na budúcoročnú generáciu bez výrezu. Minuloročná má predsa stále čo ponúknuť.