Google potvrdzuje dátum predstavenia. Pixel 4 spoznáme už budúci mesiac

Jeseň nabitá novinkami.

3
pixel 4
Vizualizácia - Waqar Khan

Pre niekoho nezaujímavý smartfón, pre iného premiéra roka. Google Pixel 4 bude podľa oficiálneho avíza spoločnosti Google predstavený 15. októbra v meste New York.

Smartfóny Pixel sú označované ako referenčné zariadenia, keďže pochádzajú z produkcie tvorcu operačného systému Android. Ich výhodou je, že dostávajú systémové a bezpečnostné aktualizácie prakticky okamžite od ich uvoľnenia.

U nás však nie sú tieto zariadenia také populárne ako napr. v USA či v niektorých iných krajinách. Google Pixel 4 bude predstavený spolu s väčším súrodencom, modelom Pixel 4 XL.

Vďaka značnému objemu uniknutých informácií približne vieme, čo nás v prípade nových smartfónov od Google čaká. Na očiach je v prvom rade dizajn.

Zadná časť už nebude mať dvojdielne prevedenie, ale jeden celistvý panel zo skla v rôznych, aj pestrejších farbách. Žiadne extravagantné prechody lesknúce sa na kilometer pri dopade svetla našťastie neuvidíme.

google pixel 4
Foto: PhoneArena

Podobne ako nové smartfóny iPhone, aj Google Pixel 4 bude mať veľký segment v tvare štvorca, ktorý pojme objektívy hlavných fotoaparátov. V prípade noviniek od Google bude mať tento segment čiernu farbu. Nebude tak korešpondovať s farbou tela zariadenia.

Predná strana ponúkne fádnejší dizajn s hrubšími horizontálnymi rámikmi okolo obrazovky. Google typický zárez ani použiť nemôže. Do horného okraju natlačí toľko senzorov, že by sa do zárezu jednoducho nevpratali.

Okrem prednej kamery/kamier či reproduktora v ňom bude sídliť špeciálny radarový snímač pre rozpoznávanie gest rúk, vďaka ktorým bude možné niektoré funkcie smartfónov ovládať bez dotykov. Systém sa nazýva Motion Sense. Zabúdať netreba ani na 3-rozmerné mapovanie tváre pre potreby biometrickej autentifikácie.

pixel 4
Foto: Google

Aj keď to podľa počtu objektívov nevyzerá, Google Pixel 4 sa taktiež povezie na vlne výkonných fotoaparátov, ktoré sú často hlavným predajným artiklom súčasných vlajkových smartfónov. Na zadnej strane nájdeme dva snímače obrazu.

TIP REDAKCIE
Ako bude fotiť Google Pixel 4? Na verejnosť uniklo niekoľko ukážkových záberov

Na palube stále zostáva hlavný 12 Mpx snímač obrazu, ktorý bude ťažiť aj z vylepšených algoritmov pre spracovanie obrazových informácií. Novinkou má byť 16 Mpx snímač obrazu s teleobjektívom. Hovorí sa o hybridnom 8-násobnom priblížení, ktoré využije optickú sústavu kombinovanú so softvérovým riešením Super Res Zoom.

Absolútnou novinkou vo svete mobilných zariadení má byť tzv. spektrálny snímač, ktorý zachytí informácie z neviditeľného spektra, napr. infračervené žiarenie. Tento komponent sa zrejme podpíše pod ešte dokonalejší nočný režim fotografovania známy ako Night Sight.

google pixel 4
Foto: Google

Čo sa týka výkonu, spoľahnúť sa môžeme na Snapdragon 855, minimálne 6 GB operačnú pamäť a 128 GB úložisko. Chýbať nebude Bluetooth 5.1, WiFi 6 alebo NFC. 5G verzia sa konať nebude. Systémovú úlohu samozrejme zohrá Android 10. Pre ukladanie citlivých údajov bude slúžiť zabezpečený čip Titan M.

Väčší model by mal mať 3700 mAh batériu, menší model 2800 mAh akumulátor s rýchlym nabíjaním. V prípade obrazoviek sa počíta so 6,2 (2960 x 1440 px.) a 5,6-palcovým (2280 x 1080) OLED panelom s 90Hz obnovovacou frekvenciou pre plynulejšie zobrazovanie obsahu.

Zatiaľ nám chýba presnejšia informácia o cene, ktorá by sa však mala pohybovať v obvyklých vlajkových medziach. Cenovo prívetivejšie riešenie reprezentujú verzie Pixel 3a a Pixel 3a XL, ktoré boli predstavené v tomto roku.

Pred premiérou nových smartfónov Google Pixel 4 nás ale ešte čaká rad Huawei Mate 30 a OnePus 7T. To najlepšie na koniec? Uvidíme. Snáď Google nesklame.