Družici Aeolus hrozila kolízia so satelitom SpaceX. ESA sa rozhodla pre úhybný manéver

Jeden zo satelitov spoločnosti SpaceX, menovite Starlink 44, takmer utrpel zrážku s družicou Aeolus. Európska vesmírna agentúra však hrozbe predišla.

Jeden zo satelitov spoločnosti SpaceX, Starlink 44, takmer utrpel zrážku s družicou Aeolus. Európska vesmírna agentúra však hrozbe predišla, a to vykonaním šikovného úhybného manévru, informujú redaktori zo serveru Space.

Starlink 44 je jedným z prvých 60 satelitov rovnomennej série vypustených na orbitu Zeme americkou spoločnosťou SpaceX. Stalo sa tak ešte v máji tohto roku, kedy ich do cieľovej destinácie dopravila raketa Falcon 9. Konečný výsledok, teda kompletnú sieť, by malo podľa plánov tvoriť až 12 tisíc satelitov, ktorých účelom bude vytvorenie vysokorýchlostného prístupu na internet pre celú Zem.

TIP REDAKCIE
PayPal možno kúpi Pinterest, za sociálnu sieť môže zaplatiť miliardy dolárov

Vráťme sa však späť k spomínanej hrozbe. Ako sme už uviedli vyššie, Európska vesmírna agentúra sa nakoniec rozhodla pre vykonanie úhybného manévru. Toto rozhodnutie však nepadlo úplne dobrovoľne – spoločnosť SpaceX totiž odmietla uhnúť so svojím satelitom.

ESA teda koniec koncov nemala inú možnosť. Podľa dostupných informácií bola pravdepodobnosť kolízie na úrovni 1 ku 1 000.

Družica Aeolus bola do vesmíru vypustená ešte v auguste minulého roka. Jej hlavnou úlohou je meranie smeru i rýchlosti vetra, čím pomáha k zlepšeniu predpovedí počasia. Dobrou správou je, že manéver jej funkciu nijak neovplyvnil, teda bude slúžiť aj naďalej tak, akoby sa nič nestalo.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať