Vedci v nemom úžase: Stali sa svedkami gigantickej supernovy

Počas svojej krátkej existencie, ktorá skončila skutočne kolosálnou detonáciou, sa hviezda zbavila 85 percent svojej hmotnosti.

Pojem supernova označuje niekoľko rôznych typov hviezdnych explózií, z ktorých vznikajú jasné objekty zložené z plazmy. Ich jas ale následne v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov vyprcháva. Jeden z týchto pomerne bežných javov, ktorý sa udial len “nedávno”, však vystupuje z radu doslova gigantickým krokom.

Ako už poznamenal server BGR, vedci sa stali svedkami masívnej supernovy. Explózia bola tak obrovská, že si spočiatku mysleli, že sa im pokazili nástroje.

SN2016iet

Konkrétna explózia nesie názov SN2016iet a prvýkrát bola spozorovaná ešte v roku 2016. Až teraz, o tri roky neskôr, si však astronómovia konečne uvedomili, na čo sa vlastne pozerali. “Keď sme prvotne zistili, ako veľmi je SN2016iet nezvyčajná, mojou reakciou bola otázka či sa niečo nestalo s našimi údajmi,” uviedol v prehlásení Sebastian Gomez, hlavný autor článku od The Astrophysical Journal. “Po chvíli sme usúdili, že SN2016iet je neskutočnou záhadou nachádzajúcou sa v galaxii vzdialenej na miliardu svetelných rokov od Zeme.”

Explózia údajne vznikla z hviezdy, ktorej hmotnosť sa pohybovala okolo 200 násobku hmotnosti Slnka. Vedci sa domnievajú, že počas svojej krátkej existencie, ktorá skončila skutočne kolosálnou detonáciou, sa hviezda zbavila 85 percent svojej hmotnosti.

TIP REDAKCIE
Samsung mal posunúť predstavenie Exynos 2200. Dôvody sú nejasné

Nezvyčajná v každom smere

“Všetko ohľadom tejto supernovy je zvláštne – jej zmena jasu, jej spektrum, galaxia, v ktorej sa nachádza či dokonca aj jej presná poloha v danej galaxii,” vysvetľuje Dr. Edo Berger. “Sem-tam sa stretneme so supernovami, ktoré v určitom ohľade vystupujú z radu. Táto je však nezvyčajná v každom smere.”

Total
25
Zdieľaní
Total
25
Zdieľať