nokia

Nokia končí s prísnym zabíjaním aplikácií a procesov na pozadí systému

Výrobcovia smartfónov vylepšujú ich výdrž na jedno nabitie rôznymi optimalizáciami. Najúčinnejšou metódou je tzv. zabíjanie aplikácií a procesov, ktoré bežia na pozadí operačného systému.

Výrobcovia smartfónov vylepšujú ich výdrž na jedno nabitie rôznymi optimalizáciami. Najúčinnejšou metódou je zabíjanie aplikácií a procesov, ktoré bežia na pozadí operačného systému.

Samozrejme, ak beží niektorá aplikácia alebo proces na pozadí systému skutočne zbytočne, je prínosné, keď ich systém automaticky zatvorí. Na druhú stranu, striktné zabíjanie aplikácií bežiacich na pozadí systému môže byť na obtiaž.

Ak užívateľ potrebuje vykonávať operácie v rôznych aplikáciách, spolieha sa na multitasking. Prepínanie medzi aktívnymi aplikáciami je praktické iba dovtedy, kým ich systém nezabije a musia sa opätovne načítať.

Českí vývojári z Urbandroid pred niekoľkými mesiacmi spustili web , ktorý zostavuje rebríček výrobcov podľa toho, ako prísne pristupujú k optimalizácii zdrojov pomocou zabíjania spustených aplikácií. Rebríčku ešte donedávna kraľovala fínska Nokia (HMD Global), ktorá vypínala aktívne aplikácie skutočne nekompromisne.

Rebríček sa ale medzičasom zmenil. Prvé miesto patrí Huawei, druhé juhokórejskému Samsungu a Nokia sa už nachádza na treťom mieste s významnejším zlepšením v danej oblasti. Dôvod je jasný.

TIP REDAKCIE
Známu kryptomenovú burzu napadli hackeri, ukradli milióny dolárov
Don’t kill my app!
Don’t kill my app!

Nokia na svojich stránkach informuje, že vypína službu Evenwell, ktorá mala na starosti zabíjanie aplikácií na pozadí systému. Podľa tvorcov už nie je potrebná. Všetko sa zmenilo s aktualizáciami na operačný systém Android 9 Pie, ktorý obsahuje natívne systémové riešenie pre optimalizáciu spotreby energie (adaptívna batéria).

Vďaka tomuto riešeniu sa už nemusia spoliehať na softvér tretích strán. Spotrebu energie tak bude v smartfónoch Nokia riadiť sám operačný systém Android. To je pre vlastníkov smartfónov Nokia rozhodne výbornou správou.

Zabíjanie aplikácií Evenwell je už v tejto chvíli vypnuté na všetkých smartfónoch Nokia. Výnimkou nie sú ani staršie zariadenia z portfólia výrobcu. Nokia sa o svoje zariadenia po systémovej stránke stará.

Užívateľské údaje svojich zákazníkov ukladá len na fínskych serveroch v EU, kde sú lepšie chránené. Niektorým starším zariadeniam bude výrobca doručovať bezpečnostné aktualizácie o rok dlhšie oproti pôvodnému plánu.

Nakoniec, aktualizáciu na najnovší Android 10 dostane17 smartfónov Nokia. Platí to aj pre zariadenia z cenovo najdostupnejšej triedy.

Total
29
Zdieľaní
Total
29
Zdieľať