Je toto vôbec prvý zločin vo vesmíre? NASA preveruje konanie svojej astronautky

Prihlásila sa do bankového účtu svojej bývalej partnerky.

1
Fox News

Kriminalita bola, je a pravdepodobne vždy aj bude pomerne bežným javom. Nikto by si ale zrejme netrúfal tvrdiť, že by sme sa niekedy mohli stať svedkami trestných činov spáchaných vo vesmíre.

Za prvým zločinom spáchaným v prostredí vesmíru vraj stojí astronautka Anne McClain, ktorá sa počas pobytu na vesmírnej stanici ISS prihlásila do bankového konta svojej bývalej partnerky, informuje server BBC.

Má dôvod

Anne tvrdenia ohľadom prihlásenia sa do konkrétneho účtu síce nepopiera, avšak má vysvetlenie. Podľa jej slov sa len chcela uistiť či sa na ňom nachádza dostatočné množstvo finančných prostriedkov na zaplatenie účtov a zabezpečenie potrieb syna.

McClain sa so svojou partnerkou zosobášila ešte pred piatimi rokmi, teda v roku 2014, pričom o rozvod pár požiadal minulý rok.

Celý prípad sa zatiaľ prešetruje, teda ešte nepadol definitívny rozsudok. Neznámy je i druh trestu, ktorý by si v prípade viny Anne musela odpykať, keďže, ako sme už uviedli vyššie, išlo by vôbec o prvý trestný čin spáchaný vo vesmíre.

Ako funguje zákon vo vesmíre?

Vesmírne agentúry z Ruska, USA, Japonska, Kanady a Európy však mysleli na všetko, dokonca aj na takéto situácie. Existuje totiž dohoda o tom, že na stanici budú platiť zákony jednotlivých štátov – ak by teda napríklad trestný čin spáchal Američan, bude súdený podľa amerického zákonníka.