Európski vedci vytvorili prvého kríženca medzi človekom a opicou

Opäť sme bližšie k pestovaniu ľudských orgánov v tele zvieraťa.

12
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (FOTO suparna sinha / flickr.com)

Za prvým verejne známym hybridom medzi jedným z nás a opicou nestoja americkí ani čínski, ale európski vedci. Španieli majú za sebou kontroverzný experiment, ktorý z etických dôvodov prebehol na území Ázie.

Dôvod je jednoduchý. Španielsko podobné vedecké pokusy zakázalo, takže im veľa možností ani nezostávalo. Ak teda chceli dosiahnuť svoj cieľ, museli využiť laboratórium v trošku zhovievavejšej krajine. Alternatíve priestory a technické vybavenie im nakoniec poskytla Čína, píše Independent.

Pestovanie orgánov

Kríženec medzi človekom a opicou vznikol kvôli tomu, aby nám otvoril bránu k pestovaniu ľudských orgánov v tele iného cicavca. Keď vo svojom hostiteľovi po určitom čase dozrejú, budú transplantované do tela chorého človeka, aby mu tak zjednodušili alebo dokonca v niektorých prípadoch zachránili život.

Dôležitý míľnik

Hybrid je vraj veľmi dôležitým míľnikom, ktorý ich opäť posunie ďalej. A hoci celý proces zastavili ešte pred samotným narodením, kombinácia kmeňových buniek dvoch druhov vytvorila životaschopný organizmus.

Otázne tu teraz zostáva už iba to či by mal vedomie ako jeden z nás alebo by sa skôr podobal na zviera.

Experiment preto spôsobil obrovskú vlnu kontroverzie. Kombinovať človeka so zvieraťom môže priniesť doslova šialené výsledky. A práve tých sa mnohí z nás obávajú.

„Čo sa stane, ak kmeňové bunky uniknú a vytvoria ľudské neuróny v mozgu zvieraťa? Malo by to potom vedomie? A čo bude, ak sa tieto kmeňové bunky zmenia na spermie?“ pýta sa odborníčka z barcelonského Regenerative Medicine Centre, ktorú podobné experimenty už dlhšie strašia.

TIP REDAKCIE
ARK OS alebo Harmony OS: Huawei si zaregistroval nový názov pre svoj systém

Či sa to niekomu páči alebo nie, je v tomto prípade podľa všetkého úplne jedno. V pestovaní ľudských orgánov vo zvieratách ležia veľmi lukratívne zisky, takže podobným experimentom nikto nezabráni. Stále ich totiž môžu realizovať za zatvorenými dverami laboratórií, aby o nich takmer nikto nevedel.