F-35

Americká stíhačka F-35 Lightning je lietajúci počítač s hi-tech zbraňami

Rovnako ako naše smartfóny alebo televízory, aj zbrane prechádzajú postupnou evolúciou. Preto sa stíhačky dostali do bodu, kedy tu máme F-35 Lightning.

Technologické napredovanie nesúvisí iba so spotrebiteľskou elektronikou. Rovnako ako naše smartfóny alebo televízory, aj zbrane prechádzajú postupnou evolúciou, aby boli čoraz lepšie a lepšie. Preto sa bojové stíhačky dostali do bodu, kedy tu máme F-35 Lightning.

Ide o majstrovské dielo špičkovej zbrojárskej spoločnosti Lockheed Martin, ktorá naliala do vývoja lietajúceho počítača a jeho pokročilých hi-tech zbraní obrovskú kopu peňazí. Vývoj si vyžiadal šialených 60 miliárd dolárov.

Projekt bude však amerických daňových poplatníkov celkovo stáť až 1,5 bilióna dolárov. Do tejto sumy sú započítané náklady na vývoj, zaobstaranie, servis aj údržbu po dobu 55 rokov. USA totiž plánujú nakúpiť šialených 2 400 kusov.

Cena najdrahšieho variantu F-35 Lightning môže pritom vystreliť až na závratných 115 miliónov dolárov. Ak však pripočítame aj náklady na vývoj, tak táto suma porastie ešte o pár miliónov.

Výbava F-35 Lightning

Vysoké výdavky projektu je, samozrejme, cítiť na výbave bojovej stíhačky. Zákazník spoločnosti Lochheed Martin má na výber z troch rôznych variantov s konfigurovateľným zbraňovým arzenálom. Prvý nesie názov F-35A, druhý F-35B (vertikálne pristávanie) a tretí F-35C.

Všetky tri varianty disponujú pokročilou stealth technológiou, preto sú rakety skryté v útrobách. V opačnom prípade by boli podstatne jednoduchšie identifikovateľné a spolu s tým rastie i riziko, že ich niekto zasiahne.

TIP REDAKCIE
POZOR: Najväčšia banka na Slovensku hlási poplach. Šíri sa mimoriadne nebezpečná SMS!

S takzvanou neviditeľnosťou pomáhajú F-35 Lightning aj špeciálne materiály, z ktorých pozostáva dôkladne vytvarovaná konštrukcia. Dôkladne preto, lebo má hranaté krivky, aby nepútala pozornosť nepriateľského radaru.

Kanón aj rakety

Čo sa týka zbraní, pilot môže použiť kanón GAU-22/A (25 mm kaliber) alebo odpáliť niektorú z bojových rakiet. Vnútorné zásobníky dokážu uschovať štyri kúsky – buď štyri typu vzduch-vzduch alebo dve typu vzduch-vzduch a dve typu vzduch-zem.

Technika stíhačky navyše komunikuje s technikou druhej stíhačky. Keďže sú v jednej bezdrôtovej sieti, vymieňajú si aktuálne dáta o polohe nepriateľa. Ich piloti sú vďaka tomu v obraze, aj keď sa práve nachádzajú tisícky kilometrov od bojiska.

8 miliónov riadkov kódu

Bojové kapacity F-35 Lightning závisia predovšetkým od toho, aký má zdrojový kód.

Je to možno trošku nezvyčajné, no do vývoja modernej stíhačky zaangažovali armádu softvérových vývojárov, aby s ich pomocou otvorili bránu nových možnostiam. Preto obsahuje až 8 miliónov riadkov, čo je až 4x viac ako v prípade stíhačky F-22 Raptor.

Softvéru tu riadi takmer všetko, takže čím je pokročilejší, tým pokročilejšie bojové kapacity sú k dispozícii.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať