Do Jupitera vrazil obrovský meteorit. Na fotografiách bolo vidno len záblesk

Zrážka po sebe zanechala len “malý” záblesk. Jupiter je však 11,2-krát väčší ako Zem, čo znamená, že o až tak “malom” meteorite nehovoríme.

Jupiter, piata planéta našej slnečnej sústavy, je známa tým, že slúži ako prirodzený štít Zeme. V minulosti už ochránila našu Zem pred mnohými obrovskými metoritmi, ktoré by v inom prípade spôsobili škody doslova katastrofálnych rozmerov. A práve pred pár dňami do plynového giganta narazil ďalší rozmerný objekt, ktorý by pre nami obývanú modrú planétu znamenal istý koniec.

Ako už informoval portál BGR, NASA pár dní dozadu ukázala fotografie Jupitera zachytené Hubblovým vesmírnym teleskopom. Zatiaľ čo ale všetci obdivovali krásu plynovej planéty, ona sama si prechádzala zrážkou s obrovským meteoritom.

Len “malý” záblesk

Nižšie zobrazené fotografie reprezentujú samotný kontakt meteoritu s povrchom planéty. Ako môžete vidieť, zrážka po sebe zanechala len “malý” záblesk. Jupiter je však 1 321-krát väčší ako Zem, čo znamená, že o až tak “malom” meteorite nehovoríme.

TIP REDAKCIE
God of War pre PC zožal úspech: Počas prvého dňa si hru spustilo takmer 70 tisíc hráčov
BGR

Fotograf Ethan Chappel sa rozhodol zájsť trochu ďalej a z dostupných záberov vytvoril krátku animáciu, ktorú zavesil na Twitter cez profil @ChappelAstro.

Jupiter si už v minulosti prešiel mnohými väčšími i menšími zrážkami s meteortmi či asteroidmi, pričom mnohé v ňom zanechali pomerne rozsiahle jazvy. Aj keď v tomto prípade išlo o kontakt s jedným z tých väčších meteoritov, plynový gigant to podľa všetkého zvládol ľavou zadnou.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať