Sonda Curiosity

Rover Curiosity od NASA oslavuje: Po Marse jazdí už celých 7 rokov

Začiatkom tohto roku sa musel americký národný úrad pre letectvo a vesmír, NASA, rozlúčiť s roverom Opportunity.

Začiatkom tohto roku sa musel americký národný úrad pre letectvo a vesmír, NASA, rozlúčiť s roverom Opportunity. Išlo o veľmi smutnú rozlúčku, keďže vozidlo počas svojho života prekonalo očakávania v každom smere. Našťastie sa však na červenej planéte nachádza ešte jeden rover, ktorý sa po jej povrchu vozí už 7 rokov.

Ako už informoval server BGR, Curiosity pristál na povrchu planéty Mars presne 6. augusta 2012, kedy aj započala jeho stále trvajúca a úspešná misia.

Prostredníctvom príspevku na svojom blogu nám Laboratórium prúdového pohonu (JPL), ktoré patrí pod NASA, poskytlo náhľad na to, kde presne sa Curiosity nachádza a na čo sa v blízkom období chystá.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22: Koľko budú stáť chystané novinky? Poznáme ceny!

Skúma pôdu Marsu

Momentálne sa Curiosity nachádza v oblasti kráteru Gale, konkrétne v bode nazývanom “clay-bearing unit”, kde pomocou vrtákov získava vzorky pôdy, po ktorej kedysi tiekla voda. Výsledky tohto výskumu poskytujú vedcom cenné informácie ohľadom podmienok, ktoré v dávnych dobách v prostredí kráteru panovali, no zároveň aj ponúkajú letmý náhľad na to, ako to asi v minulosti vyzeralo na celom Marse.

Vedci z NASA už vedia, že Mars bol kedysi oveľa priaznivejší existenciu života. Či však na ňom mohol existovať život, to zatiaľ nikto nezistil. Avšak podľa doposiaľ získaných výsledkov by pôda planéty mohla byť vhodná pre mikrobiálny život.

360-stupňová panoráma

Okrem zaujímavých informácií týkajúcich sa aktuálnej polohy a budúcich plánov roveru JPL zverejnilo aj 360-stupňovú panorámu, prostredníctvom ktorej sa môžete na povrch červenej planéty pozrieť jeho očami.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať