Videonahrávky prvých krokov na Mesiaci sa predali za 1,82 milióna dolárov

V roku 1976 boli odkúpené za len trojcifernú sumu.

0
Fox News (via Sotheby's)

Celkovo tri originálne nahrávky, ktorých obsah tvorí prvé pristátie na povrch Mesiaca, boli práve vydražené za obrovskú sumu. V roku 1976 boli stážistom odkúpené za 217 dolárov, teraz sa predali za takmer 2 milióny, informuje sieť Fox News.

Videonahrávky, ktoré spolu majú 2 hodiny a 24 minút, okrem iného zobrazujú prvé kroky Neila Armstronga na Mesiaci, vystupovanie jeho kolegu Buzza Aldrina po rebríku a priebeh ich vesmírnej prechádzky až po zapichnutie vlajky.

8000-násobok pôvodnej ceny

Prvýkrát boli nahrávky od NASA odkúpené v roku 1976, a to za približne 217 dolárov. V tom čase bol ich obsah prehratý len trikrát. V priebehu 43 rokov však pamiatky nabrali na hodnote, ktorá sa teraz pohybuje vo výške 1,82 milióna dolárov, čo je 8000-násobok pôvodnej ceny.

TIP REDAKCIE
Priprav sa na vesmírne divadlo: Tento mesiac nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca 21. storočia!

Máme tu teda ďalší prípad, kedy pri príležitosti 50. výročia prvého pristátia na Mesiaci dokázal zberateľ zarobiť skutočne nemalé peniaze. Pred pár dňami sa inému šťastlivcovi podarilo predať medailu Neila Armstronga z misie Apollo 11 za vyše 2 milióny dolárov. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.