samsung galaxy note 9

Avast odhalil 7 nebezpečných aplikácií: Umožňovali sledovať ľudí

Bezpečnostná spoločnosť Avast našla v priebehu tohto týždňa v obchode Google Play celkovo 7 aplikácií, ktoré mali jedinú úlohu.

Bezpečnostná spoločnosť Avast našla v priebehu tohto týždňa v obchode Google Play celkovo 7 aplikácií, ktoré mali jedinú úlohu. Špehovať osoby, ktoré ich mali nainštalované. Avast o tom informuje vo svojom blogu, na ktorý upozornil slashgear.com.

Experti na problémové aplikácie upozornili spoločnosť Google, ktorá ich ihneď odstránila. Dané aplikácie sa netvárili ako nevinný softvér. Boli priamo navrhnuté na to, aby dokázali sledovať užívateľov, resp. zariadenia, na ktorých boli nainštalované.

Ktokoľvek mohol pomocou týchto aplikácií sledovať svojich partnerov, zamestnancov alebo iné osoby. Aplikácie podľa spoločnosti Avast vyvinul ruský vývojár, zaznamenali 130 000 stiahnutí a boli pomenované ako SMS Tracker, Spy TrackerPhone Cell Tracker či napr. Mobile Tracking.

Aplikácie obsahovali návod, ako ich majú záškodníci nainštalovať do smartfónu svojich obetí takým spôsobom, aby si ich sledovaný užívateľ nevšimol. V zariadení sa napr. nezobrazovali ikony týchto aplikácií, podľa ktorých za bežných okolností užívatelia vidia a vedia, čo majú nainštalované.

TIP REDAKCIE
Qualcomm predstavil Snapdragon 778G+ 5G a ďalšie tri čipsety
aplikacie
Aplikácie sledovali aj umiestnenie obetí. Informácie odosielali útočníkom.

Aplikácie posielali útočníkom formou e-mailu informácie o polohe sledovaných osôb, SMS správy, záznamy hovorov a ďalšie mimoriadne citlivé informácie.

Aplikácie identifikoval bezpečnostný expert spoločnosti Avast Nikolaos Chrysaidos, ktorý ich označil za vysoko neetické a nebezpečné pre súkromie užívateľov.

Svoje mobilné zariadenie si vždy chráňte zložitejším PIN kódom alebo heslom, ktoré sú stále najbezpečnejšie. Nič nepokazíte ani odtlačkom prsta. Akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna ochrana.

Váš smartfón by okrem vás nemal používať nikto, poprípade len taká osoba, ktorej maximálne dôverujete. Zariadenie však majte stále na očiach.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať