Európske Monako spustilo 5G sieť, ktorú vybudoval gigant Huawei

Giganta nezastavia ani Spojené štáty americké.

2
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Spoločnosť Huawei buduje európske mobilné siete piatej generácie aj napriek podozreniam so spolupráce s čínskou tajnou službou. Malý mestský štát Monako spustil prevádzku čerstvo vybudovanej 5G infraštruktúry, ktorá pochádza priamo z jej dielne.

Nič podobné zatiaľ nespravila ani jedna krajina na starom kontinente, takže mu z tohto uhla pohľadu prislúcha prvenstvo, píše web GizmoChina.

Dá sa ale očakávať, že pokročilý 5G hardvér od Huawei už čoskoro uvedie do prevádzky hneď viacero ďalších európskych štátov. A to aj napriek ostrým vyhrážkam Spojených štátov amerických. Napríklad také Nemecko môže prísť o prístup k zdieľaným utajovaným informáciám.

„Sme prvým štátom, ktorý je kompletne pokrytý 5G sieťou. 5G znamená pre Monaco prísľub lepšej kvality života a výnimočných príležitostí,“ uviedol prezident miestneho mobilného operátora Monaco Telecom počas inaugurácie.

Etienne Franzi zároveň prezradil aj to, že podobný krok má v pláne zrealizovať niekoľko veľkých európskych operátorov. Bránil sa tak útokom na adresu využívania pokročilej infraštruktúry od Huawei, na ktorú si podľa USA brúsi zuby po dátach hladná tajná služba Číny.