Tomahawk

Američania vylepšia svoje bojové lode. Chcú z nich odpaľovať nadzvukové rakety

Podobne ako Rusko, aj USA plánujú zaradiť do výzbroje armády až niekoľkonásobne rýchlejšie rakety ako zvuk. Ich lode preto už onedlho čaká vylepšenie.

Podobne ako Rusko, aj USA plánujú zaradiť do výzbroje armády až niekoľkonásobne rýchlejšie rakety ako zvuk. Ich lode preto už onedlho čaká vylepšenie, ktoré otvorí dvere odpaľovaniu priamo z paluby. Vďaka tomu budú v podstatne lepšej bojovej pohotovosti, než je tomu v týchto dňoch.

Dnešné útočné rakety Tomahawk letia rýchlosťou približne 890 kilometrov za hodinu, čo je pomalšie, ako sa šíria zvukové vlny. Nová generácia ich však hravo predčí. Asi 1 200 kilometrov za hodinu je v porovnaní s kapacitami avizovanej novinky iba slabý odvar. O akých číslach sa tu teda bavíme?

Ruská verzia nadzvukovej rakety, ktorá nesie pompézny názov Avangard, dokáže letieť až 20-násobne väčšou rýchlosťou ako zvuk. Dá sa preto očakávať, že s niečím podobným prídu i Američania. A to isté platí aj o čoraz mocnejšej Číne.

Odpaľovanie z paluby lode

Aby však mohli nadzvukové rakety vôbec použiť, musia najskôr modernizovať súčasnú odpaľovaciu techniku. Tá sa nachádza ako na takzvaných raketových základniach, tak aj na palube bojových lodí. Preto ich už onedlho čaká krátke odstavenie z prevádzky, počas čoho prebehne nevyhnutné vylepšenie hardvéru.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

“Vertikálny odpaľovací systém bol pre nás revolučným. Môžme z neho odpáliť akékoľvek množstvo tých vecí. Pravdepodobne ho ale vylepšíme, aby bol kompatibilný s prichádzajúcimi zbraňami pre bleskový útok,” prezradil vice-admirál Thomas Moore pre web DefenseNews.

Bleskovým útokom sú v armádnych kruhoch označované útoky prostredníctvom ešte len prichádzajúcich nadzvukových rakiet, ktoré sú momentálne stredobodom pozornosti celého vojenského priemyslu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať