Nadzvuková raketa

Rusi majú problém: Nedokážu vyrábať nadzvukové rakety, chýba im materiál

Ruská armáda koncom roka šokovala celý svet testom svojej novej zbrane. Nakoniec ale zistili, že nemajú dostatok materiálu na jej výrobu.

Ruská armáda koncom uplynulého roka šokovala celý svet úspešným testom svojej novej zbrane. Bojová raketa Avangard dokáže letieť až 20x rýchlejšie ako zvuk, takže dlho netrvalo a začalo obrovské mediálne tornádo. Nakoniec ale zistili, že nemajú dostatok materiálu na jej výrobu.

Keďže sa pohybuje enormnou rýchlosťou, konštrukciu rakety musí tvoriť kombinácia špeciálnych a zároveň aj ťažko dostupných materiálov. Až tak ťažko, že s tým má problém i samotné Rusko, ktoré je preslávené bohatými zásobami nerastných surovín.

Ako píše CNBC, kapacity súčasných dodávateľov krajiny nestačia na to, aby dokázali vyrobiť raketu, ktorá počas letu vydrží až tak náročné podmienky vrátane vysokej teploty. Chýbajú im totiž kľúčové komponenty z uhlíkových vlákien, bez ktorých sa jednoducho nepohnú.

Podobné správy sa pritom začali objavovať ešte v októbri minulého roka. Z toho teda možno pomerne jednoducho vydedukovať, že sa vôbec nič nezmenilo.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

Vývoj je už hotový

Dlho trvajúci vývoj bojovej rakety Avangard mal byť podľa dostupných informácií ukončený v priebehu roka 2018. Odvtedy ale príliš ďaleko nezašli, pretože dodnes nenašli spoľahlivý zdroj chýbajúceho materiálu.

Kvôli tomu museli obmedziť sériovú výrobu iba na pár kúskov. Bližšie nešpecifikovaný zdroj webu CNBC hovorí o 60 raketách.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať