super x fi

Super X-Fi: Vyskúšali sme pozoruhodnú technológiu pre priestorový zvuk od Creative

Na podujatí TechFest 2019 sme sa mali možnosť oboznámiť sa so zaujímavou technológiou Super X-Fi, ktorá dokáže vytvoriť personalizovaný priestorový zvuk.

Na podujatí TechFest 2019 sme sa mali možnosť oboznámiť s novými audio produktmi spoločnosti Creative, ale aj zaujímavou technológiou Super X-Fi, ktorá dokáže vytvoriť priestorový zvuk ušitý každému poslucháčovi na mieru.

Super X-Fi sme testovali prostredníctvom malého zosilňovača Creative SXFI AMP. Ten funguje ako akýsi medzi kus, ktorý sa zapojí medzi zdrojom, napr. PC, TV alebo smartfónom a slúchadlami na/do uší.

Pred samotnou akciou ale musí užívateľ absolvovať krátku procedúru, vďaka ktorej sa nastavenia zvuku doslova prispôsobia hlave poslucháča. SXFI AMP pripojíte cez USB C k smartfónu a pomocou tejto aplikácie vám musí niekto odfotografovať ľavé a pravé ucho a tvár.

Profil sa následne behom necelej minútky nahrá do zosilňovača.

sxfi

Následne ho môžete odpojiť a pripojiť medzi slúchadlá a zdroj. Dobré je, že výrobca podporuje hneď niekoľko modelov slúchadiel, nielen vlastné produkty. Je ich pomerne dosť, no ani zďaleka sa v zozname podporovaných modelov nenachádzajú všetky.

SXFI AMP má tri hlavné tlačidlá. Dve pre ovládanie hlasitosti a jedno pre aktiváciu a deaktiváciu priestorového, alebo ak chcete holografického zvuku. V rámci prezentácie sme so zariadením sledovali film, hrali hry, počúvali hovorené slovo a rôzne druhy hudby.

sxfi

Aj keď sme technológiu považovali len za akýsi vyšší stupeň 3D zvuku s typickou plechovou ozvenou, musíme napísať, že Super X-Fi je skutočne niečo viac. Poslucháč je viac vtiahnutý do deja a zvuk sa akoby nachádzal všade okolo neho. Nevychádzal len z dvoch smerov, najčastejšie z reproduktorov alebo meničov slúchadiel.

Obzvlášť výborne sa technológia prejavila pri sledovaní filmu (Avatar), počúvaní klasickej hudby (Prague Cello Quartet) a skladieb populárnej hudby bežne dostupných na YouTube. V rámci prezentácie sme používali bežné zdroje a formáty audiovizuálneho obsahu. Prekvapením bolo, ako dokázala technológia skvalitniť inak chabú mono nahrávku ďžezovej speváčky Elly Fitzgerald.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!

Super X-FI

Naopak, technológia neoslovila pri video hre. V tomto prípade budú hráči hier skôr preferovať tradičné podanie zvuku, pomocou ktorého skôr identifikujú napr. polohu nepriateľa, smer striel alebo iných súčastí prepracovanejších hier.

Super X-Fi do hry skôr vniesol chaos ako istotu, keďže sa rôzne zvuky z prostredia intenzívnejšie prelínali.

Škoda, že zosilňovač SXFI AMP nebude u nás dostupný v maloobchodnom predaji. Nie je síce zrovna lacný (139,99 EUR), no prípadní záujemcovia sa k nemu dostanú prostredníctvom oficiálneho e-shopu Creative.

Detailnú špecifikáciu a kompatibilitu prepisovať zbytočne nebudeme a nájdete ju v spodnej časti tejto stránky. Priestorová audio technológia je ale súčasťou náhlavných slúchadiel Creative SXFI AIR a Creative SXFI AIR C, ktoré sa budú predávať aj u nás.

Prvý menovaný model za 159,99 EUR, druhý typ za 129,99 EUR.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať