samsung galaxy note 9

Google spúšťa RCS Chat, platformu, ktorá má nahradiť klasické SMS-ky

Server The Verge informuje, že Google nečaká na operátorov a začína nasadzovať RCS – typ telekomunikačnej služby, ktorá má nahradiť klasické SMS-ky. 

Server The Verge informuje, že Google nečaká na operátorov a začína vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve nasadzovať RCS – typ telekomunikačnej služby, ktorá má nahradiť klasické krátke textové správy. 

RCS (Rich Communication Services) sa mali do mobilných zariadení dostať prostredníctvom služieb operátorov. Tí sa však do novej komunikačnej platformy zatiaľ príliš nehrnú, aj keď ju mnohí podporujú. U nás napríklad Telekom a Orange.

Google ale začína vo vybraných krajinách podporovať štandard RCS natívne, nezávisle od poskytovateľov komunikačných služieb alebo iných subjektov. Pre potreby komunikácie cez RCS bude slúžiť aplikácia Správy, ktorá je nainštalovaná v každom smartfóne s operačným systémom Android.

rcs

Čo je to RCS?

RCS komunikácia má blízko k známym chatovacím službám a prirovnať by sa dala k platforme iMessage od Apple, aj keď o úplne totožný koncept nejde. RCS správy sa posielajú a prijímajú prostredníctvom mobilných dát alebo WiFi.

Okrem bežného textu môžu užívatelia pomocou RCS odosielať aj emoji, obrázky, videá, GIF animácie, informácie o umiestnení či súbory. Chat tiež zobrazí potvrdenie o doručení a prečítaní správy alebo indikátor písania.

Cez RCS sa dá uskutočniť aj skupinová konverzácia a video hovory. Do video hovoru sa môže užívateľ zapojiť bez toho, aby si musel nainštalovať aplikáciu tretej strany, napr. Google Duo.

Zatiaľ je veľkou nevýhodou, že RCS komunikácia nemá end-to-end šifrovanie. Podľa Google sa však na tomto úskalí pracuje a v budúcnosti by mala byť aj táto komunikácia šifrovaná. Google ale nebude uchovávať textové správy. Po doručení adresátovi ich vymaže.

Súbory, ako fotografie a videá, v službe ponechá dlhšie pre potreby dodatočného stiahnutia do zariadenia a podobne. Jeden zo zamestnancov spoločnosti Google pre web The Verge uviedol, že ich cieľom je poskytnúť v rámci RCS komunikácie výborný a jednoduchý užívateľský zážitok, ktorý bude dostupný pre každého používateľa operačného systému Android.

rcs chat

Ako sme spomenuli, RCS komunikácia, resp. RCS Chat bude prebiehať cez aplikáciu Správy, v ktorej sa dnes väčšinou nachádzajú SMS-ky od operátorov, kuriérov, úradov a možno nejakého konzervatívneho známeho či starších členov rodiny.

Po otvorení aplikácie Správy sa užívateľovi zobrazí výzva, že môže prejsť do RCS Chatu. Voľba bude teda na ňom. Stále bude môcť používať klasické SMS-ky bez ohľadu na dostupnosť služby. Ak ale budú zariadenia na oboch stranách tento štandard podporovať, bola by ho škoda nevyužiť, keďže môže byť vzájomná komunikácia obsiahlejšia.

RCS Chat je univerzálnou, štandardizovanou službou bez centrálneho riadenia prevádzky a bude kompatibilná s už existujúcimi riešeniami, ktoré nasadili napr. niektorí operátori. V priebehu tohto roka Google dlho očakávanú novinku začne podporovať aj v ďalších krajinách, nielen vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve.

Zatiaľ je ťažké odhadnúť, do akej miery RCS Chat osloví užívateľov. Šancu ale rozhodne má. Na Android ekvivalent k službe Apple iMessage čakáme dlho. Aj keď je Google zatiaľ len na pol ceste.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať