xcloud 1

Microsoft xCloud: Streamovať budeme vedieť až 3 500 herných titulov!

Google len včera informoval, že v priebehu leta oznámi ceny, podporované hry a ďalšie podrobnosti o hernej streamovacej službe Stadia.

Google len včera informoval, že v priebehu leta oznámi ceny, podporované hry a ďalšie podrobnosti o hernej streamovacej službe Stadia. Microsoft ako hlavný konkurent nechce zaostávať a približuje platformu xCloud.

Cloud má tendenciu zmeniť herný priemysel tak, ako ho poznáme. Hráči hier už nebudú musieť vlastniť výkonný a drahý hardvér, napr. konzoly, na to, aby si zahrali niektorý z tzv. áčkových titulov.

Postačí bežný počítač s monitorom, klávesnicou alebo ovládačmi, poprípade televízor či mobilné zariadenie, ktorý však bude musieť byť pripojené k rýchlemu a spoľahlivému internetu. Práve rýchlosť pripojenia bude pre plnohodnotný herný zážitok kľúčová.

Microsoft hovorí, že prostredníctvom projektu xCloud chce umožniť užívateľom hrať skvelé hry kedykoľvek a kdekoľvek. Softvérový gigant už spustil alfa testovanie novej služby, do ktorého sú zapojení zamestnanci spoločnosti.

xcloud
Foto: Microsoft

Aj na základe ich spätnej väzby sa bude služba vyvíjať ďalej. O prípadnej dostupnosti pre širšie publikum sa zatiaľ nehovorí. xCloud má byť veľmi priateľský k vývojárom hier. Vďaka spätnej kompatibilite si v budúcnosti budeme môcť zahrať tituly, ktoré boli pôvodne určené pre konzoly Xbox. Dovedna ide o asi 3 500 hier.

Vývojári nemusia tieto hry pre novú platformu špeciálne upravovať či dodatočne vyvíjať. Microsoft pracuje na tom, aby mohli vývojári svoje diela sprístupniť hráčom s maximálnou jednoduchosťou.

Ak napríklad vývojár aktualizuje svoju hru pre konzolu Xbox One, aktualizácia sa automaticky prejaví aj v platforme xCloud. Kvalitná podpora pre vývojárov je pre prípadný úspech novej služby viac ako len dôležitá.

xCloud bude využívať sieť výkonných serverov Azure, ktoré má Microsoft rozmiestnené po celom svete. K dispozícii sú v 54 oblastiach, resp. v 140 krajinách sveta. V súčasnosti je platfroma xCloud nasadená v 13 regiónoch s primárnym zameraním na oblasti Severnej Ameriky, Ázie a Európy.

xcloud
Infraštruktúra Microsoft Azure. Foto: microsoft.com

Stadia od Google má podľa ohlásení bližšie ku komerčnej dostupnosti ako xCloud. Kým Microsoft testuje skorú alfa verziu, Google už nastavuje ceny a plánuje ohlásiť dostupnosť pre široké publikum.

TIP REDAKCIE
Stadia: Herná streamovacia služba od Google je takmer pripravená na spustenie

Popri hudbe a filmoch si tak čoskoro vyberieme z online knižnice aj svoju obľúbenú hru. Nejaký čas to ale ešte potrvá.

Total
50
Zdieľaní
Total
50
Zdieľať