Koncept PlayStation 5
Koncept PlayStation 5

To, že spoločnosť Sony pracuje na novej konzole, nie je žiadnym tajomstvom. Mnohých ale prekvapilo, o čo sa gigant práve podelil s portálom Wired – prvé detaily týkajúce sa PlayStation 5.

V interview s Wired Mark Cerny, systémový architekt, potvrdil, že nová konzola bude poháňaná treťou generáciou procesoru AMD Ryzen s ôsmimi jadrami, vyrobeným 7 nm technológiou. Sprevádzať ho bude grafický procesor z radu AMD Navi, ktorý má podporovať technológiu Ray tracing, pokročilé techniky osvetlenia (ktoré môžeme nájsť na najvýkonnejších herných PC) a údajne aj určitú podobu „pohlcujúceho“ 3D audia.

PlayStation 5 prinesie veľa významných zmien. Foto: Expert Reviews

PlayStation 5: 8K rozlíšenie a SSD

Následník úspešnej konzoly PlayStation 4 má taktiež podporovať 8K rozlíšenie. V jeho tele vraj nájdeme aj SSD, vďaka ktorému sa môžeme tešiť na rýchlejšie renderovanie a kratšie načítania.

Čo sa týka rýchlosti načítania na PS5, Cerny to vysvetlil pomerne „polopatisticky“, pričom ako príklad použil hru Spider-Man. Načítanie po využití možnosti rýchleho cestovania v hre by sa malo skrátiť z 15 sekúnd na približne 0,8 sekundy. Hovoríme teda o naozaj výraznom zlepšení.

Sony sa má sústreďovať aj na 3D audio, čo mu umožní ponúknuť ešte pútavejší zážitok z hier. Dosiahnuť to chcú vďaka novému čipu od AMD, ktorý sa má starať výlučne o zvuk.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: PlayStation 5 príde o "menej ako 4 týždne", tvrdí jeden z vývojárov

PlayStation 5: Systém

Architektúra systému by sa mala podobať tej, ktorú nájdeme na PlayStation 4. To znamená, že nová konzola bude kompatibilná s hrami pre PS4 a dokonca bude podporovať aj terajší PlayStation VR headset.

Cerny naďalej potvrdil aj to, že ako PS4 a PS4 Pro, tak aj nový model bude schopný akceptovať fyzické médiá.

PlayStation 5: Dostupnosť

Aby sme si to teda zosumarizovali, inšpiráciou pre tvorbu PlayStation 5 bol, pochopiteľne, jeho veľmi úspešný predchodca. A naozaj sa niet čomu čudovať. Sony vie, čo robí a hlavne vie, čo si jej zákazníci za tie roky na PlayStation konzolách obľúbili a čo naopak, stále odsudzujú.

TIP REDAKCIE
Debut PlayStation 5 nebude tak úspešný ako debut PlayStation 4, tvrdí analytik

Čo sa dostupnosti týka, v roku 2019 PlayStation 5 nečakajte. Vývojári však už majú prístup k vývojárskej verzii PlayStation 5, čo naznačuje, že k predstaveniu môže dôjsť už v roku 2020.