Motorka bez kolies: Speeder je lietajúci dopravný prostriedok pre jedného človeka

Lietajúce motorky bez kolies nezostanú ako súčasť sci-fi filmov z Hollywoodu naveky. Potenciálni zákazníci si ale musia pripraviť celkom mastný obnos peňazí.

Lietajúce motorky bez kolies nezostanú ako súčasť sci-fi filmov z Hollywoodu naveky. Kalifornská spoločnosť JetPack Aviation vyvíja svoj vlastný kúsok, ktorý by mal byť k dispozícii už v priebehu budúceho roka. Potenciálni zákazníci si ale musia pripraviť celkom mastný obnos peňazí.

Za jednu z 20 chystaných motoriek Speeder s vertikálnym vzletom a pristávaním totiž zaplatia až 380 000 dolárov. Už len predbežná objednávka vyžaduje zálohu 10 000 dolárov.

Na novinku upozornil spravodajský plátok The Washington Post.

Keďže Speeder nepozostáva z klasických kolies, ale turbínových motorov, nie je určený pre jazdenie po cestách, ale vo vzduchu. O pohon sa však zatiaľ starajú fosílne palivá. Výrobca síce plánuje prechod na elektrickú energiu, no musí si najskôr počkať na príchod lepších batérií. Tie súčasné sú podľa jeho slov nedostatočné.

Tak či tak sa nemajú kam ponáhľať. Momentálne neexistuje krajina, kde by sme mohli podobný dopravný prostriedok bežne využívať. Okrem akumulátorov si teda musia počkať aj na príchod nevyhnutných regulácií, bez ktorých je avizovaná lietajúca motorka takmer nevyužiteľná. Nič podobné zatiaľ nekúpime.

Neplatí to ale o ultraľahkej verzii. Jej obsluhovanie nebude vyžadovať žiadnu oficiálnu licenciu, pretože ponúkne značne obmedzený dojazd vrátane rýchlosti.

240 kilometrov za hodinu

Okrem cenovky dnes poznáme i technickú špecifikáciu. Speeder by mal byť schopný nabrať rýchlosť o veľkosti až 240 kilometrov za hodinu. Ultraľahká verzia dokáže ale lietať rýchlosťou iba 96 kilometrov za hodinu.

Používateľ takzvanej experimentálnej verzie môže pri veľkej záťaži pohonu počítať s 10-minútovou výdržou paliva. Pokiaľ sa bude krotiť, tak ju predĺži o ďalších 10 až 12 minút. Celková váha tejto lietajúcej motorky dosahuje niečo zľahka cez 100 kilogramov.

Speeder
Speeder

Ako už bolo spomínané, široká verejnosť dostane k dispozícii iba 20 kusov. Teda aspoň zatiaľ. Zostávajúce kusy sú podľa spoločnosti JetPack Aviation, ktorá zameriava primárnu pozornosť na jetpacky, určené pre armádu alebo iné ozbrojené zložky. Výroba odštartuje v priebehu nadchádzajúceho roka.