motorka

Máš iPhone? POZOR, na motorku ho neber, môže úplne prestať fungovať

Problémom sú vibrácie.

Spoločnosť Apple minulý piatok zverejnila na svojich stránkach technickej podpory text, ktorý by mal zaujímať každého motorkára so smartfónom iPhone vo vrecku. Kalifornský výrobca upozorňuje, že vibrácie motorov motocyklov môžu iPhony poškodiť.

Apple používateľom odporúča, aby svoj smartfón nepripevňovali na motocykle s vysoko výkonnými motormi. Veľkoobjemové motory motocyklov totižto generujú intenzívne vibrácie s vysokou amplitúdou, ktoré sa prenášajú cez podvozok a riadidlá, vysvetľuje Apple.

Tieto vibrácie môžu poškodiť citlivé súčiastky fotoaparátov smartfónov, konkrétne optickú stabilizáciu a systém automatického zaostrovania.

Riziko poškodenia fotoaparátov hrozí aj pri skútroch alebo motocykloch so slabšími či rovno elektrickými motormi. V tomto prípade môže pomôcť špeciálny držiak s funkciou tlmenia vibrácií, celkovo však nie je vhodné vystavovať iPhony dlhodobým účinkom aj nižších vibrácií.

iphone
Ilustr. foto: pxfuel.com

Fotoaparát „rozvibrovaného“ iPhonu nemusí zlyhať úplne. Rozhádzaná stabilizácia a zaostrovanie ale môže viesť k zníženiu obrazovej kvality na výstupe. Rozmazané alebo zle zaostrené fotografie a videá si asi neželá žiadny používateľ prémiového smartfónu od Apple.

Podľa znenia upozornenia to vyzerá, že Apple chce, aby si používatelia svoj smartfón nepripevňovali priamo na riadidlá motocykla, kde je vplyv vibrácií zrejme najciteľnejší. Pokiaľ budú iPhone nosiť počas jazdy na motorke v taške alebo napríklad niekde vo vrecku bundy či nohavíc, mal by byť v poriadku.

Varovanie je adresované početnej skupine používateľov smartfónov od Apple, netýka sa iba najnovších modelov. Optickou stabilizáciou obrazu je vybavený už iPhone 6 Plus a iPhone 6s Plus, ako aj iPhone 7 a jeho novšie verzie vrátane modelu iPhone SE 2. generácie.

Ak brázdite svet na dvoch kolesách a používate iPhone, nepripevňujte svoj smartfón na riadidlá a nájdite mu komfortnejšie miesto, kde sa nezľakne vibrácií.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 Pro