youtube
Mohamed Hassan/pxhere.com

Dezinformácie a rôzne hoaxy sú v dnešnej dobe priamou súčasťou online sveta. Pomocou platformy YouTube je podľa všetkého šírených mnoho konšpiračných teórií.

Toto bolo dokázané novou štúdiou technickej univerzity v Texase, ktorú vykonala Asheley Landrum. Tá sa zamerala na ľudí, ktorí veria v to, že Zem je plochá. Zúčastnila sa ich stretnutia a 30-tich sa opýtala, čo ich presvedčilo o pravdivosti tejto informácie. Z toho, čo zistila, sa jej priam zatočila hlava – takmer každý jej povedal, že keď mu bola táto teória predstavená na YouTube, jednoducho jej uveril.

YouTube sa stal teda terčom obvinenia z toho, že informácie na svojej platforme netriedi dostatočne a neustále dovoľuje ľuďom pomocou rôznych videí šíriť veľmi dobre podložené konšpiračné teórie. Je pravda, že na YouTube nájdeme aj mnoho dobrých vzdelávacích videí, no konšpirátori neustále kŕmia internet svojimi argumentami. A to v každom prípade, či už ide o ľudí, ktorí ignorujú stáročia dôkazov o tom, že Zem je v skutočnosti guľatá alebo o falošné konšpirácie o príchode konca sveta.

Algoritmus, ktorý má videá triediť teda nie je taký dokonalý, ako by mal byť. Videá, ktoré obsahujú veľmi dobré argumenty, avšak nepravdivé, môžu prehovoriť práve k ľuďom, ktorí sú na takéto ovplyvnenie viac náchylní.